جام جم آنلاین: دامپزشکان در معرض مشکلات زیادی قرار دارند که سلامت‌شان را به خطر می‌اندازد.​

 واریس,آسیب‌های مفصلی,آرتروز,دامپزشکان,محمدرضا رحیمی‌

یکی از سختی های شغل دامپزشکی، تمام وقت بودن آن است؛ چرا که دامپزشکان حتی در تعطیلات هم با موارد اورژانسی مواجهند.

گاهی نیز برای برخی کارها باید به سفرهای کاری بروند. از طرفی دامپزشکی در بسیاری از کشورها جزو مشاغل سخت به حساب می آید، ولی در ایران این طور نیست.

این آسیب ها را نادیده نگیرید

دامپزشکانی که در مناطق روستایی و عشایری مشغول به کار هستند با مشکلات و خطرات زیادی از جمله عبور از مناطق صعب العبور، ضرب خوردگی از سوی حیوانات هنگام واکسیناسیون، دسترسی نداشتن به تکنولوژی روز و... مواجهند.

همچنین فعالیت در کشتارگاه های دام و طیور و احتمال انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام، کار در آزمایشگاه های تشخیص بیماری ها، خطر انتقال عفونت ها هنگام کالبدشکافی لاشه های حیوانات مبتلا به بیماری ها و... از جمله مواردی است که سلامت دامپزشکان را تهدید می کند.

مشکلی به نام درآمد

با وجود مخاطرات دامپزشکی، این شغل در ایران به اندازه پزشکی و دندانپزشکی اهمیت داده نمی شود و حتی درآمد دامپزشکان در مقایسه با درآمد این دو گروه بسیار کمتر است.

در سال های اخیر نیز با افزایش تعداد فارغ‎التحصیلان دامپزشکی، اشتغال در این حرفه با مشکلات زیادی همراه است و فقط در بخش خصوصی و با داشتن سرمایه قابل توجهی می توان نسبت به احداث مطب و درمان حیوانات خانگی اقدام کرد که همیشه هم با موفقیت مالی همراه نیست.

وقتی ایستادن دردسر می شود

ایستادن های طولانی مدت و انجام حرکات تکراری از جمله عواملی است که باعث بروز دردهای اسکلتی و عضلانی در دامپزشکان می شود.

در عین حال، ایستادن های طولانی مدت در طول روز احتمال بروز واریس و آسیب های مفصلی و آرتروز را در آنها افزایش می دهد.

امان از بی تحرکی

مشغله کاری دامپزشکان باعث شده است افراد شاغل در این حرفه زمان کافی برای تحرک بدنی نداشته باشند و به همین دلیل در معرض اضافه وزن و عوارض ناشی از آن قرار بگیرند.

به همین دلیل به همه دامپزشکان توصیه می شود نیم ساعت در روز را به پیاده روی اختصاص دهند و در کنار تغذیه سالم و کافی، دست کم هفته ای دوبار به باشگاه ورزشی بروند تا هم تناسب اندامشان حفظ شود و هم یکنواختی محیط کار و استرس های شغلی را فراموش کنند.

توصیه های طلایی را جدی بگیرید

اگر دامپزشک هستید یا در کلینیک های دامپزشکی کار می کنید هرگز مخاطرات شغلی این حرفه را فراموش نکنید، در صورت لزوم از وسایل حفاظتی (مثلا بستن پوزه بند برای سگ هایی که احتمال گازگرفتگی آنها وجود دارد) بهره بگیرید و برای پیشگیری از انتقال بیماری های عفونی از دستکش و ماسک استفاده کنید تا سلامت تان به خطر نیفتد.

دکتر محمدرضا رحیمی - دامپزشک