یک مطالعه جدید نشان داده است که غش کردن مکرر یا از دست دادن تعادل بدن می تواند علامت اولیه ابتلا به بیماری آلزایمر باشد.

غش کردن علامت اولیه بیماری آلزایمر است

به گزارش ایرنا و به نقل از رویترز، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در 'سنت لوییس' با انجام یک مطالعه متوجه شدند، افرادی که تغییراتی در مغزشان ایجاد شده که نشان دهنده مراحل اولیه بیماری آلزایمر است نسبت به افرادی که مغزشان این تغییرات را نشان نمی دهد، بیشتر غش می کنند.
تا کنون غش کردن تنها به بیماری آلزایمر در مراحل آخر زوال عقل نسبت داده می شد.
محققان خاطر نشان کردند: اگر این افراد را در خیابان ببینید به نظر می رسند که سالمند و هیچ مشکل شناختی قابل مشاهده ای ندارند اما در مغز این افراد تغییراتی ایجاد شده که به بیماری آلزایمر شبیه است و دو برابر میزان سالانه معمولی غش کردن که به این گروه سنی اختصاص داده شده است، به زمین می افتند.
محققان در این مطالعه 119 داوطلب 65 ساله و مسن تر را مورد مطالعه قرار دادند. تمامی این افراد از لحاظ شناختی عادی به نظر می رسیدند.
اسکن مغزی 18 شرکت کننده نشان داد که سطوح پلاک های آمیلوئید در مغز آنها بالا است که نشانه ابتلا به بیماری آلزایمر است اما سطح آمیلوئید در مغز 101 داوطلب دیگر عادی بود.
در این مطالعه از افراد شرکت کننده خواسته شد که هر گونه غش کردن خود را گزارش دهند.
در این مطالعه دیده شد ، حدود یک در سه بزرگسال 65 ساله و مسن تر معمولا هر سال غش می کنند اما در 18 شرکت کننده ای که سطح آمیلوئید در مغز آنها بالا بود دو سوم آنها در هشت ماه اول این مطالعه غش کردند.
این مطالعه نشان داد که سطوح بالای آمیلوئید در مغز بهترین نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به غش است.
به گفته محققان، غش کردن یک نگرانی جدی بهداشتی برای سالمندان محسوب می شود.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)