مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در آمریکا اعلام کرد : میزان سکته مغزی در بین افراد پنج تا 44 ساله در 10 سال اخیر یک سوم افزایش یافته است.
سکته مغزی در بین جوانان افزایش یافته است

به گزارش پایگاه اینترنتی بی بی سی نیوز،یافته های جدید دانشمندان حاکی از آن است که حتی کودکان پنج ساله نیز در آمریکا دچار سکته مغزی می شود .
پزشکان سبک زندگی ناسالم را مهمترین عامل و مقصر بروز این بیماری است.
این پژوهشگران داده های بیمارستانی میلیون ها بیمار را در سال های 1995 تا 2008 بررسی کردند و دریافتند فشار خون بالا، دیابت و چاقی در بین بیماران سکته مغزی رایج است.
در طول این مدت میزان سکته ناشی از ایسکمی که به دلیل لخته خون ایجاد می شود در افراد پنج تا 14 ساله 31 درصد افزایش یافته است . این میزان در واقع از 2/3 سکته در هر 10 هزار مورد بستری شده در بیمارستان، به 2/4 سکته در هر 10 هزار نفر رسیده است.
در حالی که این افزایش در افراد 15 تا 34 ساله 30 درصد بوده در افراد بین 35 تا 44 ساله این افزایش 37 درصد گزارش شده است .
بر اساس این گزارش، در تمامی گروه های سنی این افزایش در مردان بیش از زنان بوده است.
آمارهای سکته هموراژیک که ناشی از خونریزی مغزی است نشان دهنده کاهش این سکته در گروه های سنی بجز پنج تا چهارده ساله است اما محققان می گویند افزایش در سکته مغزی ناشی از ایسکمی اهمیت بیشتری نسبت به این کاهش دارد.
این پژوهشگران می گویند: شیوع فشار خون بالا، چاقی و مصرف دخانیات بروز سکته مغزی را در بین بیماران افزایش داده است.
نتایج این تحقیقات در نشریه سالانه نورولوژی منتشر شده است.
بیش از نیمی از افراد 35 تا 44 ساله - که سکته مغزی ناشی از ایسکمی در آنها روی داد - به فشار خون بالا مبتلا بودند.
دکتر 'لورنا لی وارد' از انجمن سکته مغزی انگلیس با اشاره به اینکه مردم اغلب فکر می کنند سکته مغزی فقط برای افراد مسن روی می هد افزود: یک چهارم موارد سکته مغزی در افراد جوان و میانسال روی می دهد و سالانه حدود 400 کودک در آمریکا به سکته مغزی مبتلا می شوند.

منبع : ایرنا