نوعی قارچ موسوم به 'سیلوسایبین' که به 'قارچ جادویی' معروف است می تواند افراد افسرده را درمان کنند.

1390/11/08 - 12:06

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، 'دیوید نات' پژوهشگر این طرح از دانشگاه سلطنتی لندن گفت: قارچ سیلوسایبین به عنوان داروی افزایش توان مغز شناخته می شود.

وی افزود:دریافته ایم سیلوسایبین - ترکیب طبیعی تولید شده توسط این قارچ - موجب کاهش فعالیت در برخی مناطق مغزی می شود که متراکم ترین ارتباطات را با دیگر مناطق دارد. این مناطق 'هاب' خوانده می شوند.

در یک بررسی30 داوطلب سالم تحت تزریق سیلوسایبین قرار گرفتند و فعالیت مغزی آنها با توسط تصویر برداری MRI بررسی شد . این اسکن ها نشان داد که فعالیت مغزی در مناطق هاب مغز افزایش یافت مانند درمانهای موثر داروهای افسردگی.

نتایج این بررسی در نشریه مجموعه مقالات فرهنگستان ملی علوم آمریکا منتشر شده است

تحقیق دوم نشان داد، سیلوسایبین موجب افزایش حافظه شخصی می شود. این امر حاکی از مفید بودن این ترکیب مانند داروهای روان درمان است.نتایج این بررسی در نشریه Psychiatry منتشر خواهد شد .

مطالعات نشان داد آن دسته از افرادی که تحت درمان با ترکیب جادویی این قارچ قرار می گیرند بهبود چشمگیری در وضعیت سلامت روانشان مشاهده می شود.

در بررسی که سال گذشته بر روی 12 نفر انجام شد محققان دریافتند افرادی مبتلا به اضطراب که تحت درمان با سیلوسایبین قرار داشتند میزان افسردگی شان شش ماه بعد به طور قابل توجهی کاهش یافت.

منبع : ایرنا