خبرگزاری فارس: یک پژوهش جدید نشان داد که تغذیه با شیر مادر عمکرد ریوی کودکان را در سن ورود به مدرسه بهبود می‌بخشد.

خبرگزاری فارس: تغذیه با شیر مادر عملکرد ریه کودکان را بهبود می‌بخشد

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از نشریه مراقبت‌های ویژه و بیماریهای تنفسی آمریکا، محققان سوئیسی و انگلیسی در این پژوهش دریافتند: تغذیه با شیر مادر عملکرد ریوی کودکان را در سن ورود به مدرسه - به ویژه اگر مادران آنها دچار آسم باشند – بهبود می بخشد.

پژوهشگران اطلاعات مربوط به 1458 کودک متولد شده در سالهای 1993 تا 1997 میلادی در انگلیس را بررسی کردند و مدت تغذیه آنها با شیر مادر و علائم تنفسی و برخی اندازه گیری های مربوط به عملکرد دو ریه را در سن ورود به مدرسه ارزیابی کردند.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد: عملکرد ریه‌های کودکان متولد شده از مادران دچار آسم که به مدت بیش از 6 ماده از شیر مادر تغذیه شده بودند، بهبود یافته بود.

این تحقیقات افزود: این تنها دستاورد پژوهشگران نیست زیرا تغذیه با شیر مادر ممکن است به طور مستقیم به رشد دو ریه کمک کند.

این نتایج بر خلاف نتایج تحقیقات گذشته است که در آن آمده بود؛ تغذیه با شیر مادر ممکن است برای نوزادان متولد شده از مادران دچار آسم زیانبار باشد.

نتایج پژوهش‌های پزشکی دیگر نیز نشان می‌دهد که تغذیه با شیر مادر باعث کاهش خطر ابتلای کودکان به چاقی و دیابت می‌شود.

شیر مادر همچنین بر ضریب هوشی نوزاد تاثیر دارد و دارای اسیدهای چرب، قند لاکتوز، آب و اسید آمینه بوده و ضد بیماری است زیرا آنتی بادی های بدن مادر از طریق شیر به نوزاد منتقل می‌شود.

شیر مادر از نوزاد در برابر بیماری ذات‌الریه، مسمومیت غذایی، برونشیت، عفونت‌های میکروبی، آنفلوآنزا، عفونت گوش، آلرژی، جوش، اسهال و سرخجه محافظت می کند و دارای حداقل 100 جزء می باشد که در شیرخشک یافت نمی شود.

کودکانی که از شیر مادر خورده‌اند، تا سن 15 سالگی کمتر دچار دیابت نوع یک، بیماری MS، بیماری قلبی و سرطان می‌شوند و مشکلات روانشناختی، رفتاری و یادگیری کمتری دارند.

شیر مادر ترکیبی از پروتئین، چربی، کربوهیدرات و مایعاتی است که تمام اینها برای رشد مغز و بدن لازم است و خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کم می‌کند.

تغذیه نوزاد با شیر مادر در سال اول زندگی، میزان بیماری‌ها و مرگ و میرها را کاهش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری فارس