به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر غلامرضا میرسپاسی روز دوشنبه در نشستی با خبرنگاران به مناسبت برگزاری سی امین کنگره سالانه انجمن روان پزشکان ایران اظهار داشت: انسان یک موجود چند پاره نیست که برخی از مسایل آن مربوط به جسم و برخی دیگر مربوط به روان باشد، بلکه یک موجود واحد است و جسم و روح آن بر هم تاثیر متقابل دارد.
وی تصریح کرد که بین بیماری های جسمی و روانی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد به همین دلیل نمی توان بین تخصص های روان پزشکی و بیماری های جسمانی جدایی قایل شد.
وی در مورد ارتباط بین بیماری های جسمانی با بیماری های روانی گفت: بروز بیماری به یک عامل وابسته نیست بلکه باید عوامل متعددی مانند محیط، تغذیه، نور، خانواده و فرهنگ در کنار عامل اصلی بیماری جمع شوند تا آن بیماری در فردی بروز پیدا کند.
میرسپاسی اهمیت موضوع پزشکی روان تنی (سایکوسوماتیک) در حوزه روان پزشکی را یادآور شد و گفت: روان تنی جامعیت وجود انسان را مشخص می کند و بر تصورات قبلی مبنی بر اینکه انسان موجودی چند پاره و از هم جدا است، خط بطلان می کشد.
وی افزود: به طور کلی پزشکی روان تنی ارتباط بین بیماری های روانی و بیماری های جسمانی را در این حوزه تایید می کند.
میرسپاسی گفت: بر اساس پزشکی روان تنی، برخی بیماری های جسمی می تواند سبب بروز بیماری های روانی و برخی بیماری های روانی می تواند سبب بروز بیماری های جسمی در افراد شود.
وی افزود: برخی مردم درمورد بیماری های روانی تصورات غلطی دارند و مراجعه به روان پزشک را ننگ و عار می دانند به همین دلیل تشخیص و درمان بیماران روانی به تاخیر می افتد که ممکن است عواقب ناخوشایندی به همراه داشته باشد.
میرسپاسی ادامه داد: مشکل جامعه ما شناخت اندک از مبحث پزشکی روان تنی است، اگر شناخت و آگاهی در این مورد در بین عامه افزایش یابد، بسیاری از مسایل روانی حل خواهد شد.
وی یکی دیگر از چالش های حوزه روان پزشکی را مطرح کرد و گفت: تصور غلط دیگر در بین عامه این است که بیماری روانی یک مشکل کوتاه مدت است و با چند نسخه درمان می شود، این درحالی است که باید با بیماری های روانی نیز مانند بیماری های جسمی رفتار شود و بیمار مرتب تحت نظر پزشک باشد.
دکتر احمد جلیلی عضو انجمن روان پزشکان ایران نیز در مورد اهمیت مراجعه به روان پزشکان اظهار داشت: افرادی که در خود احساس بیماری روانی می کنند ابتدا باید به روان پزشک مراجعه کنند تا روان پزشک پس از معاینه در صورت نیاز آنها را به یک روان شناس بالینی متبحر برای ادامه درمان معرفی کند.
وی گفت: در همه کشورهای دنیا ۸۰ درصد درمان روان پزشکی دارویی است و تنها روان پزشک مجاز است برای بیماری های روانی نسخه دارویی تجویز کند.
جلیلی افزود: طبق قانون اساسی کشور ما تنها کسی می تواند نسخه بنویسد که پزشک باشد بنابراین افرادی مانند روان شناسان که پزشکی نخوانده اند، نمی توانند برای بیماران نسخه دارویی تجویز کنند.
وی ادامه داد: روان شناسان بالینی که دارای دکترا این رشته هستند در کشور ما کمتر از ۱۰۰ نفر هستند این درحالی است که بیش از هزار نفر به روان شناسی و مشاوره مشغولند و تابلوی آنها بر سر هر گذری دیده می شود.
جلیلی گفت: تعدادی از آنها روان شناس صنعتی و یا افرادی هستند که تنها دوره کارشناسی روان شناسی را گذرانده اند و نمی توانند با این دانش اندک راه کارهایی اساسی و سازنده به بیماران ارایه دهند.
وی با بیان اینکه برخی از این روان شناسان حتی نسخه دارویی نیز برای مراجعان خود تجویز می کنند، افزود: انجمن روان پزشکان در سال های گذشته نامه ای به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نوشت و درخواست کرد تا جلوی این اقدام غیرقانونی ( تجویز دارو توسط روان شناسان) گرفته شود.
جلیلی ادامه داد: درپی این درخواست وزارت بهداشت به انجمن داروسازان و داروخانه های کشور ابلاغ کرد که نسخه های غیرپزشکی و بدون مهر پزشکی را به بیماران ارایه ندهند.
وی درمورد تعداد روان پزشکان ایرانی گفت: حدود ۱۷۰۰ روان پزشک در کشور ما مشغول به کار هستند، اما نیاز کشور با توجه به جمعیت آن، حدود ۸ هزار روان پزشک است.
جلیلی با بیان اینکه در سال ۱۳۴۹ تعداد روان پزشکان کشور تنها ۱۳۰ نفر بود، افزود: با توجه به آمار موجود می توان گفت که پیشرفت های خوبی در این زمینه صورت گرفته است اما باید با برنامه ریزی دقیق تر این رقم افزایش یابد.
در کنار آن نیز بازار کار برای روان پزشکان فراهم شود زیرا اکنون تعدادی از همین افراد نیز بیکار هستند.
سی امین کنگره سالانه انجمن روان پزشکان ایران در روزها ۳۰ مهر تا ۳ آبان ماه در سالن همایش های غرضی بیمارستان میلاد تهران برگزار می شود.