پزشکان آمریکایی در یک مطالعه جدید به ارتباط بین الگو‌های نامناسب خواب و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن پی بردند.

 

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس بررسی‌های پزشکان آمریکایی، کم‌خوابی یا خوابیدن بیش از حد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن همچون بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش دهد.

 

«سفوان بدر» از آکادمی داروهای خواب آمریکا گفت: زیاد خوابیدن به معنای خوب خوابیدن نیست. همچنین مهم است تا تاثیر کیفیت و کمیت خوابیدن بر سلامت بدن به درستی درک شود. زمان و چگونگی خوابیدن همچون نوع مواد خوراکی و انجام فعالیت‌های بدنی حائز اهمیت هستند.

 

وی همچنین افزود: برای بزرگسالان لازم است تا در طول شب هفت تا 9 ساعت بخوابند و از فوائد خواب برای بهبود سلامت بدن بهره ببرند.

 

در این مطالعه که نتایج آن در مجله خواب منتشر شد، محققان به بررسی بیش از 54 هزار آمریکایی 45 ساله و بزرگتر پرداختند. حدود یک سوم از این شرکت‌کنندگان افراد کم‌خواب، چهار درصد افراد پرخواب و 64 درصد دیگر افرادی با خواب کافی و مناسب بودند.

 

پزشکان در این بررسی دریافتند که افراد کم‌خواب بیشتر به بیماری‌های قلبی، سکته،‌ دیابت چاقی و اختلالات روانی مبتلا می‌شوند و این شرایط برای افراد پرخواب نیز صادق است.

 

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، یکی‌دیگر از محققان این مطالعه گفت:‌ به دلیل وجود این رابطه پزشکان باید در هنگام معاینه افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن بر سلامت خواب آنان نیز توجه داشته باشند و اهمیت خواب منظم در حفظ سلامتی را به بیماران خود یادآوری کنند.