جام جم آنلاین: شاید نویسندگی برای خیلی‌ها یک سرگرمی جالب باشد، اما بسیاری از افراد هم از راه نوشتن امرار معاش می‌کنند؛ شغلی که اصلا ساده نیست و مخاطرات خاص خود را دارد. البته تا چند سال پیش نویسنده‌ها مطالب خود را روی کاغذ می‌نوشتند و تایپ مطالب بر عهده تایپیست‌ها بود، اما در سال‌های اخیر بیشتر نویسنده‌ها ترجیح می‌دهند نوشته‌هایشان را تایپ کنند و همین موضوع خطر بزرگی برای سلامت آنها محسوب می‌شود.

 
 

به عنوان مثال، آرتروز و التهاب تاندون ازجمله مهم ترین مشکلاتی است که نویسنده ها به مرور زمان به آن مبتلا می شوند و با درد، تورم و محدودیت حرکات دست همراه است.

در این بین نباید فراموش کنید آرتروز درمان کامل ندارد و فقط با رعایت بعضی نکات مثل کم کردن فشارهای کاری و ورزش مناسب می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت، اما درمان اصلی تاندونیت استراحت دادن به عضو مبتلا، استفاده از کمپرس گرم یا سرد، ماساژ و حتی ترک کار است بنابراین برای پیشگیری از بروز این بیماری ها باید ساعت های کاری را در طول روز محدود کنید و به جای نوشتن یا تایپ کردن های مکرر بین هر 20 تا 30 دقیقه کار حداقل پنج تا هفت دقیقه نرمش های مخصوص مچ و دست انجام دهید.

وقتی نوشتن کار دست تان می دهد

نویسنده ها مانند بسیاری از افراد شاغل پشت میزنشین دیگر مجبورند ساعت ها مقابل رایانه بنشینند و به دلیل نشستن های نامناسب و غیراصولی ممکن است در معرض آسیب های ستون فقرات قرار بگیرند.

برای پیشگیری از بروز این مشکل فرد نویسنده با توجه به شرایط فیزیکی مثل قد، وزن و... به میز و صندلی ویژه یا به اصطلاح ارگونومیک نیاز دارد تا با تنظیم ارتفاع و پشتی صندلی و داشتن زیرپایی مناسب مجبور به خم کردن بدنش نباشد و در حالی که آرنجش روی میز است، براحتی بتواند از صفحه کلید استفاده کند.

لبه بالایی مانیتور هم باید همسطح چشم ها باشد بنابراین لپ تاپ برای نوشتن اصلا مناسب نیست، چرا که هنگام تایپ کردن مطالب مجبورید گردن و شانه هایتان را خم کنید و به همین دلیل احتمال بروز آسیب های اسکلتی ـ عضلانی افزایش می یابد.

مراقب چشم هایتان باشید

اصلا مگر می شود یک نویسنده را بدون عینک طبی تصور کرد؟ متاسفانه مشکلات چشمی بویژه کاهش نمره چشم و آب مروارید بین نویسنده ها شایع است که در اثر نوشتن های مداوم و نگاه کردن های طولانی به صفحه مانیتور ایجاد می شود.

البته پیشگیری کار سختی نیست. کافی است از نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور خودداری کنید، هنگام کار مدام پلک بزنید و به ازای هر 30 دقیقه کار با رایانه دو تا پنج دقیقه به چشم هایتان استراحت دهید و به دوردست ها نگاه کنید.

استرس را نادیده نگیرید

استرس کاری مهم ترین عاملی است که سیبل سلامت نویسنده ها را نشانه می گیرد. به عنوان مثال، نداشتن ثبات کاری و امنیت شغلی، درآمد پایین، مشکلات بیمه ای و بازنشستگی، ساعت های کاری نامنظم و... آسیب های روانی زیادی را به وجود می آورد که به صورت اضطراب، تنش و افسردگی بروز می کند و متاسفانه در بیشتر مواقع نیز به مداخلات درمانی نیاز دارد.

اسدالله حبیبی - متخصص طب کار