محققان اسپانیایی، ۱۵ نشانگر ژنتیکی که در خون وجود دارند و بیماریهای مرتبط با زیادی وزن در سنین بلوغ را پیشگویی می‌ کنند، کشف کردند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی افه اسپانیا امروز چهارشنبه گزارش داد: این مطالعه توسط مرکز تحقیقات‌ زیست پزشکی‌ چاقی و تغذیه موسوم به سیبروبن انجام شده و در آن، شاخصهای موسوم به میکرو آر ان ای (microRNA ) مورد بررسی قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، دانشمندان اسپانیایی در این تحقیقات موفق شده اند ثابت کنند این نشانگرهای ژنتیکی که در ساختارهای ملکولی هستند، در کودکانی که چاقی دارند، دچار تغییرات می‌ شود.
این بررسیها به محققان اجازه داده است به این نتیجه برسند که میکرو آر ان ای هایی که در پلاسمای خون گردش می‌ کنند، شاخصهایی ارزشمند برای بیماری های متابولیکی هستند و کمک می کنند کودکان و نوجوانانی که می‌ توانند در سنین بلوغ به ناهنجاری های متابولیکی دچار شوند، پیش از وقوع بیماری شناسایی شوند.
موسسه سیبروبن این مطالعات را روی ۱۲۵ کودک انجام داده و مشاهده کرده است ۱۵ مورد از نشانگرهای میکرو آر ان ای که در خون وجود دارند، در کودکانی که چاقی داشتند دچار تغییرات شده و با شاخص توده بدن و دور کمر فرد ارتباط داشتند .
میکرو آر ان ای ها ، ملکول های آر ان ای هستند که مسئول تبدیل اطلاعات ژنتیکی ای دی ان ADN به عنصر کارکردی می‌ باشند و توانایی تنظیم نشانه های ژن های دیگر را نیز دارند. به همین دلیل، هرگونه بی نظمی در میکرو آر ان ای ها، همانطور که کودکان چاق این مطالعه نشان دادند، می‌ تواند منجر به مشکلاتی شود که به بیماری هایی‌ نظیر چاقی می انجامد.
از همین رو، تشخیص ، شناخت و اقدام روی میکرو آر ان ای ها فرصت های بزرگی را در علم پزشکی‌ برای پیشگیری و مداوای بیماری ها فراهم کرده است.
در این میان، چاقی که اکنون به یک بیماری عادی در جوامع غربی تبدیل شده است، مورد مطالعه بسیاری قرار می‌ گیرد و در همین راستا، ثابت شده است که رژیم غذایی مدیترانه ای که حاوی استفاده فراوان از ماهی ، سبزیجات و روغن زیتون است، همراه با ورزش می تواند از آمادگی ژنتیکی فرد برای ابتلا به بیکاریهای گوناگون بکاهد.