جراح و متخصص چشم گفت: سن بالا مهمترین علت بروز آب سیاه در افراد است بنابراین افراد بالای چهل سال هر ۲ سال یک بار باید چشم خود را از نظر ابتلا به این بیماری تحت معاینات چشم پزشکی قرار دهند.

آب سیاه یا «گلوکوم» نوعی بیماری چشمی است که به علت افزایش شدید فشار مایع درو چشم بروز می کند و بر اثر آن دید فرد از بین می رود.
دکتر احمد سلامت راد روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: به جز سن بالا در مورد آب سیاه علت خاص دیگری تاکنون پیدا نشده است. آب سیاه کاهش پیشرونده بینایی بدون درد و ناراحتی را به همراه دارد.
وی گفت: از آنجایی که این کاهش دید بدون درد است، افراد اغلب تصور می کنند که یک حالت عادی است که بر اثر افزایش سن رخ داده و دیر به پزشک مراجعه می کنند.
سلامت راد ادامه داد: افراد زمانی به پزشک مراجعه می کنند که درجاتی از آسیب در عصب بینایی آنها رخ داده است؛ بنابراین تاکید می شود که افراد بالای چهل سال هر ۲ سال یک بار و افراد بالای ۶۰ سالی یک بار برای بررسی وضعیت سلامت بینایی خود به پزشک مراجعه کنند.
وی گفت: تشخیص این بیماری باید در مرحله آزمایشگاهی و پیش از ظهور علایم حاد آن انجام شود؛ هزینه درمان آب سیاه بسیار سنگین است و تشخیص به هنگام آن برای فرد بیمار و جامعه صرفه اقتصادی زیادی دارد.
سلامت راد در مورد علایم این بیماری توضیح داد: کاهش تدریجی بینایی و کاهش تدریجی میدان بینایی بدون درد و بدون بروز مشکلات ظاهری تنها علایم بیماری آب سیاه است.
وی گفت: در آب سیاه فشار داخل چشم بالا می رود در نتیجه عصب بینایی در اثر این فشار به تدریج تحلیل می رود و خشک می شود.
سلامت راد در مورد ارتباط بین بیماری آب سیاه و فشار خون بالا اظهار داشت: هیچ ارتباط مشخصی بین فشار خون بالا و فشار چشم بالا وجود ندارد اما احتمال آسیب به عصب بینایی افرادی که فشار خون و همزمان فشار چشم بالا دارند، بیشتر است.
وی گفت: بر همین اساس افرادی که فشار خون بالا دارند باید از نظر عمومی و طب داخلی نیز به دقت بررسی شوند زیرا فشارخون عوارض این بیماری را تشدید می کند.
فوق تخصص قرنیه در مورد روش درمانی این بیماری اظهار داشت: درمان آب سیاه جراحی چشم است؛ پس از جراحی میزان دید فرد به حالت طبیعی قبل از بیماری بازنمی گردد و در همان مرحله ای که تشخیص داده و درمان شده است، باقی می ماند. جراحی چشم تنها از وخیم تر شدن وضعیت بینایی فرد جلوگیری می کند.
سلامت در مورد علت نامگذاری این بیماری با عنوان آب سیاه گفت: در این بیماری دید چشم افراد کم می شود و محیط بینایی آن قدر کاهش می یابد که فرد همه جا را سیاه می بیند و در نهایت نابینا می شود.
وی یادآور شد که آب سیاه بیماری خطرناک و غیرقابل بازگشت به حالت قبل است و فرد بیمار به هیچ وجه نمی تواند دید اولیه خود را به دست آورد.