یک متخصص گوش، حلق و بینی، افزایش سن، بالا رفتن فشار خون، استرس زیاد را مهمترین علل ابتلای افراد به پیرگوشی عنوان کرد و گفت: موارد پیرگوشی در کشور نسبت به گذشته با سرعت بیشتر و در سنین پایین‌تری دیده می شود در حالی که اغلب مردم به افت شنوایی خود اهمیتی نمی دهند.

7-251.jpg

 

دکتر ابراهیم رزم پا در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه مردان بیشتر از زنان دچار پیرگوشی می شوند، تصریح کرد: این عارضه یک افت شنوایی تدریجی است که با افزایش سن اتفاق می‌افتد در واقع یک نوع معمول از کم شنوایی حسی عصبی است یعنی نوعی اختلال شنوایی که به دنبال اختلال در حلزون یا عصب شنوایی رخ می دهد.

 

 

 

وی با بیان این مطلب که پیرگوشی بتدریج به اختلال شنوایی دائم منجر می شود، اضافه کرد: بیشتر مردم به وجود این عارضه در گوش خود آگاه نیستند. قرار گرفتن در معرض سر و صدا به مدت طولانی همچون صدای بوق خودروها یکی از دلایل ابتلای افراد به پیرگوشی به شمار می رود.

 

 

 

این فلوشیب جراحی سر و گردن افزایش سن، بالا رفتن فشار خون، استرس زیاد و مصرف برخی داروها را مهمترین علل بروز پیرگوشی مطرح کرد و افزود: عوامل ارثی و ژنتیکی نیز در بروز این بیماری موثر است. موارد پیرگوشی در کشور نسبت به گذشته با سرعت بیشتر و در سنین پایین تری دیده می شود؛ در حالی که اغلب مردم به این افت شنوایی اهمیتی نمی دهند.

 

 

 

وی اظهار داشت: تشخیص سخت اصوات به ویژه اصوات زیر یکی از نشانه‌های پیرگوشی محسوب می شود. باید به خاطر داشت فهم مکالمات برای افراد پیرگوش مشکل است به ویژه وقتی سرو صدای زمینه ای وجود داشته باشد. همچنین این اشخاص صدای مردها را بهتر از زنان می شوند.

 

 

 

دکتر رزم پا به دوطرفه بودن افت شنوایی در این بیماری اشاره و بیان کرد: پیرگوشی گاهی ممکن است با وزوز در یک یا دو گوش همراه باشد. سرگیجه یکی دیگر از علایم این بیماران است. افراد مبتلا به پیرگوشی معمولاً عنوان می کنند که گفتار را می شنوند ولی در فهمیدن آن مشکل دارند.

 

 

 

وی کاهش توانایی های فردی و افت کیفیت زندگی را یکی از عوارض پیرگوشی دانست و گفت: افسردگی، انزوا، ترس، اضطراب و عصبانیت نیز از جمله اختلالات ناشی از این بیماری در مبتلایان به شمار می رود. بنابراین به افردی که احساس کم شنوایی می کنند توصیه می شود برای ارزیابی میزان افت شنوایی خود به یک شنوایی سنج مراجعه کنند.

 

 

 

این متخصص گوش، حلق و بینی در پایان یادآور شد: تجویز سمعک و برنامه‌های توانبخشی مهمترین اقداماتی است که یک شنوایی شناس برای مبتلایان به پیرگوشی انجام می‌دهد بطوریکه مشاوره، تجویز وسایل کمک شنیداری و مهارت های افزایش ارتباط از جمله این برنامه‌ها محسوب می شود.