رییس مرکز تحقیقات اپتیک : جراحی تغییررنگ چشم می‌تواند باعث کوری شود

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران گفت : جراحی تغییر رنگ چشم می تواند آسیب‌های جدی چشمی از جمله کوری را به همراه داشته باشد.

رییس مرکز تحقیقات اپتیک : جراحی تغییررنگ چشم می‌تواند باعث کوری شود

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران ، ' پرویز زرین بخش ' گفت: این روش به دلیل قرار گرفتن صفحه رنگی سیلکونی داخل اتاق قدامی چشم و روی عنبیه (قسمت رنگی چشم) می‌تواند باعث ایجاد التهاب داخل چشمی،‌ ‌صدمه زدن به سلول های قرنیه و کدر کردن آن، آب سیاه، ، آب مروارید ، پخش رنگ دانه به داخل چشم و روی سطح پشتی قرنیه شود.
وی اظهار داشت: با وجود این که این لنزها از آمریکا وارد کشور می‌شود، انجام اعمال جراحی تغییر رنگ چشم در آمریکا ممنوع است و داوطلبان این گونه اعمال جراحی باید برای انجام تغییر رنگ چشم به کشورهای دیگر سفر کنند.
به گفته رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران، برای تغییر رنگ چشم سال‌ها از لنزهای رنگی استفاده می‌شد که با تحولاتی که در نوع پلیمر و طراحی این لنزها ایجاد شد، امروزه بی‌خطرترین روش برای تغییر رنگ چشم ، استفاده از لنزهای تماسی رنگی چشم است.
وی در مورد تفاوت این لنزها با لنزهایی که برای درمان دوربینی و نزدیک‌بینی شدید استفاده می شود ، گفت: لنزهای اصلاح نزدیک بینی کوچک‌تر هستند و با چشم در تماس نیستند و احتمال عوارض ناشی از آنها بسیار کمتر از این نوع لنزهای رنگی است که داخل چشم قرار می‌گیرد.
این چشم پزشک یادآور شد: در لنزهای مربوط به تغییر رنگ چشم، لنز باید به اندازه عنبیه چشم باشد که این امر سبب اختلال در تغییرات اندازه مردمک نسبت به نور می‌شود، از طرف دیگر به دلیل آن که این گونه لنزها با چشم در تماس هستند، سبب ایجاد آب سیاه در چشم می‌شوند. در تماس بودن با سلول‌های داخلی قرنیه نیز موجب کدورت و از دست رفتن سلول‌های قرنیه‌ای می‌شود.
وی ادامه داد: از آ‌نجا که عنبیه رابطه بسیار قوی با سیستم ایمنی بدن دارد، تماس لنز با عنبیه سبب تحریک سیستم ایمنی ، ایجاد التهاب داخل چشم و آب سیاه در چشم می‌شود.
لنزهای رنگی که زیر عنبیه چشم به کمک جراحی قرار می‌گیرند در آوریل سال 2006 توسط دکتر' آلبرتو کاهن' جراح چشم آمریکایی به ثبت رسیده است. این لنز یک صفحه سیلکونی قابل تا شدن است که شبیه لنزهای تماسی رنگی رنگ‌آمیزی شده است.
در ژوئن 2009 دپارتمان چشم پزشکی و مرکز تحقیقات بالینی 'این هورن' در مرکز چشم، گوش ، گلو و بینی نیویورک،‌عوارض متعدد کاشت این لنزهای رنگی در چشم را به صورت بالا رفتن شدید فشار چشم گزارش کرده است.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

/ 0 نظر / 4 بازدید