جان بیماران را با اهدای سلول های بنیادی نجات دهید

رییس مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه پیدا کردن سلول های همگن برای پیوند سلول های بنیادی بیماران مشکل شده است از افراد 18 تا 60 سال خواست با اهدای این سلول ها جان بیماران را نجات دهند.

جان بیماران را با اهدای سلول های بنیادی  نجات دهید

پروفسور 'اردشیر قوام زاده' در حاشیه همایش 'چالش های پیوند سلول های بنیادی' در بیمارستان شریعتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: یافتن سلول های بنیادی همگن از خارج از کشور مشکل است و برای رفع این مشکل باید بانک این سلول ها در داخل کشور تهیه شود.

وی ادامه داد: مردم با مراجعه به مرکز تحقیقات پیوند سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران می توانند دو سی سی خون خود را اهدا کنند.

رییس مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد سلول های بنیادی اهداکنندگان ظرف دو تا سه ساعت توسط دستگاه، جدا می شود و سلول های بنیادی از خون محیطی اهداکننده بدون بروز هیچگونه مشکل و عوارضی جدا می شود.

قوام زاده گفت: اطلاعات سلول های بنیادی فرد اهداکننده بطور محرمانه در رایانه ذخیره می شود و هنگام نیاز یک بیمار به این سلول ها با فرد اهداکننده تماس گرفته می شود و با رضایت او به بیمار پیوند زده می شود.

به گفته وی ، اگر 30 هزار نفر عضو بانک اهدای سلول های بنیادی شوند می توان نیازهای پیوند بیماران را تامین کرد اما اکنون به اندازه کافی دهنده و اهداکننده این نوع از سلول ها در کشور وجود ندارد.

رییس مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی افزود: درحال حاضر برای رفع نیاز برخی بیماران از سلول های بنیادی که فقط بخشی از آنها با سلولهای بیمار هماهنگ است، با روش خاصی استفاده می شود.

قوام زاده ادامه داد: سلول های بنیادی از روش ذخیره خون بندناف هنگام زایمان نیز تهیه می شود اما اگر هر فردی، خون بندناف را فقط برای خودش نگه دارد غیر علمی است و باید آن را بجای بانک بندناف خصوصی در اختیار بانک بند ناف عمومی قرار دهد تا سایرین از آن استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد استفاده از سلول های بنیادی غیرهمگن در بیماران مرگ آنان را در پی خواهد داشت.

رییس مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی یادآور شد اکنون در کشور پیوند سلول های بنیادی برای درمان 60 نوع بیماری مختلف از جمله سرطان خون حاد و مزمن، اختلالات ایمنی ، اختلالات متابولیک و حتی رماتیسم ، استفاده می شود.

قوام زاده گفت: ایران پس از ایتالیا دومین کشور برتر در زمینه تعداد پیوند سلول های بنیادی در بیماری تالاسمی ماژور با 546 پیوند است.

وی تاکید کرد سلول های بنیادی خون ساز (هماتوپویتیک) در آینده نزدیک می تواند در درمان بیماری های بیشتری مورد استفاده قرار گیرد.

همایش یک روزه 'چالش های پیوند سلول های بنیادی' با حضور متخصصان رشته های گوناگون از جمله روماتولوژی و غدد و همچنین مهمانان خارجی از کشورهای آلمان و ایتالیا در سالن شهید پیرویان بیمارستان شریعتی برگزار شد.

منبع : ایرنا

/ 0 نظر / 11 بازدید