اسانس موجود در مرکبات سلول های سرطان کبد را مهار می کند

مطالعات محققان آلمانی نشان می دهد که اسانس موجود در گیاهان به ویژه مرکبات، رشد سلول های سرطانی را متوقف و آنها را نابود می کند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این تحقیقات به ارتباط 'ترپِن'، مواد فعال موجود در روغن اسانس گیاهان و سلول های سرطانی اشاره دارد.

'ترپن' قادر است عملکرد سیگنال دهی سلول ها را با تحریک گیرنده های بویایی، متوقف کند. گیرنده های بویایی معمولا در بینی قرار دارند ولی تحقیقات جدید نشان می دهد که اغلب بافت های بدن انسان از جمله پوست و پروستات نیز حاوی این گیرنده ها هستند.

رشد و توسعه سلول های سرطانی نیز به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر ترپن است؛ اما عملکرد دقیق آن هنوز در پرده ای از ابهام قرار دارد.

در این مطالعه جدید، محققان از شبیه سازی سلول های سرطانی 'هپاتوسلولار'استفاده کرده اند و آنها را در معرض غلظت های مختلف ترپن قرار داده اند.سلول های سرطانی هپاتوسلولار، رایج ترین سلول های تومور کبد هستند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که ترپن باعث افزایش سطح کلسیم سلول های سرطانی می شود و به این ترتیب سلول های سرطانی نابود می شوند.

محققان بر این باورند که سلول های کبد نیز دارای گیرنده های بویایی هستند و نسبت به رایحه مرکبات واکنش نشان می دهند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Archives of Biochemistry and Biophysics منتشر شده است.

/ 1 نظر / 102 بازدید
مولایی

با سلام و احترام بنده مولایی هستم و تمایل به همکاری با شما هستم.در صورت تمایل با من تماس بگیرید.09124288900 با تشکر از توجه شما