شیوه نوینی برای درمان کم خونی داسی شکل ارائه شد

دانشمندان آمریکایی و ژاپنی به شیوه نوینی برای تولید گلبول های قرمز طبیعی دست یافته اند که می تواند به ارائه درمان جدیدی برای بیماران مبتلا به کم خونی داسی شکل باشد.

شیوه نوینی برای درمان کم خونی داسی شکل ارائه شد

به گزارش سایکست، این مطالعه توسط پژوهشگران دانشگاه میشیگان و متخصصان دانشگاه سوکوبا ژاپن بر روی موش ها صورت گرفته است.

بر اساس این پژوهش، افزایش بیان پروتئین TR2 و TR4 ، میزان هموگلوبین جنینی را در موش های مبتلا به کم خونی داسی شکل به بیش از دو برابر افزایش و آسیب دیدگی عضوهای بدن را در آنها کاهش داد.

این نخستین بار است که پروتئینهای خاصی برای پیشگیری از این بیماری هدف قرار گرفته اند.

نتایج این تحقیقات در مجموعه مقالات فرهنگستان ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

دکتر 'اندرو دی کمپل' مجری این تحقیقات از دانشگاه میشیگان گفت: بیماری کم خونی داسی شکل دراکثریت عمده بیماران های در کودکی تشخیص داده می شود. یعنی در زمانی که هموگلوبین های بالغ به طور طبیعی جایگزین هموگلوبین های جنینی می شوند.اما شدت بیماری می تواند به طور قابل ملاحظه ای بسته به سطح هموگلوبین جنینی موجود در گلبول های قرمز متفاوت باشد.

گلبول های قرمز داسی شکل یک اختلال خونی موروثی است که صدها هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است . در این بیماری گلبول‌های‌ قرمز این‌ بیماران‌ حاوی‌ یک‌ نوع‌ غیرطبیعی‌ هموگلوبین‌ به‌نام‌ هموگلوبین‌ S هستند. افراد دارای‌ هموگلوبین‌ S ممکن‌ است‌ این‌ خصوصیت‌ ارثی‌ را به‌ فرزندان‌ خود منتقل‌ سازند.

گلبول‌های‌ قرمز حاوی‌ این‌ هموگلوبین‌ از شکل‌ طبیعی‌ گرد به‌صورت‌ داسی‌شکل‌ تغییر می‌یابند که‌ در مویرگ‌ها گیر می کنند‌ و باعث‌ انسداد می‌شوند. کاهش‌ میزان‌ اکسیژن‌ بافت‌ها تا حدی‌ مسؤول‌ این‌ تغییر شکل‌ است‌ و همین‌ تغییر است‌ که‌ در جریان‌ حملات‌ درد و ناتوانی‌ (حملات‌ داسی‌) رخ‌ می‌دهد.

این پژوهشگران اکنون شیوه نوینی را برای افزایش میزان هموگلوبین جنینی با تعدیل بیان TR2/TR4 ارائه کرده اند.

در حالی که در موش های مبتلا به کم خونی داسی شکل، میانگین هموگلوبین جنینی 7/6 درصد بود، این میزان در موش های بیمار درمان شده با پروتئین ها TR2/TR4 به 6/18 درصد رسید.

به گفته این پژوهشگران بیماری آنمی و تغییر شکل گلبول های قرمز خون نیز در موش های درمان شده با TR2/TR4 بهبود یافت.

دانشمندان اعلام کردند باید تحقیقات بیشتر صورت گیرد تا مشخص شود آیا این شیوه می تواند در مورد انسان نیز مفید واقع شود یا خیر.

در حال حاضر داروی hydroxyurea تنها داروی مورد تایید اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا FDA برای افزایش میزان هموگلوبین جنینی در این بیماران است. اما پژوهشگران می گویند عواقب بلند مدت مصرف این دارو به ویژه در کودکان ناشناخته است.

منبع : ایرنا

/ 1 نظر / 37 بازدید
اوا

ممنون از این اطلاعت مفیدت و منطزر اطلاعات بعدی تو هستم[لبخند]