بررسی علمی و تحقیقی چگونگی ایتولوژی افسردگی ناشی ازالتهاب

فوق تخصص تحقیقات پزشکی گفت :رابطه بین التهابات و افسردگی از جدیدترین یافته ها در مورد علل مهم این بیماری است که با شناخت چگونگی این رابطه شاید بتوان این بیماری صعب العلاج را که مادر بسیاری بیماریهاست به طور کامل درمان کرد.

بررسی علمی و تحقیقی چگونگی ایتولوژی افسردگی ناشی ازالتهاب

دکتر مهدی اخبارده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در اینکه التهابات خود یکی از تشدید کنندهای منفی روانی در اشخاص هست شکی نیست؛ این می تواند در مورد انواع آلرژیها و دیابت نوع 2- وآرتیید روماتئید و عفونتهای مزمن صادق باشد .
وی اظهار داشت : کسانی که این حالت را دارند شدت بیماری روانیشان در این مواقع تشدید می یابد و سئوال این است که آیا حمله گلبولهای سفید به نرونهای مربوطه باعث ایجاد این بیماری می شود یا نحوه پاسخ مغز به التهابات است که باعث تشدید این حالت می شود؟
اخبارده گفت :احتمال داده می شود که نزدیک به 20 درصد از اختلالات روانی در بزرگسالی ارتباط تنگاتنگی با این رویداد دارد و افزود :در بیماری تب روماتیسمی در کودکی حمله اشتباهی شناختی گلبولهای سفید به نرونهای واقع در فونتانل مغز می تواتند باعث اختلالات روانی از جمله وسواس فکری، وسواس سکس و افسردگی شود.
وی افزود :این سئوالات مطرحند که گذشته از حالت فوق در مقطع کودکی در بزرگسالان عامل ایجاد کننده بعضی از افسردگیهای مزمن می تواند ارتباطی با التهابات داشته باشد و آیا کسانی که به عفونتهای مزمن و طولانی مدت یا آلرژیهای پی درپی و یا کسانی که از التهابات مزمن رنج می برند آیا مستقیماً در حال ابتلا به اختلالات روانی هستند؟
وی افزود: اگر جواب فوق در موارد تحقیقات موردی مثبت باشددر مرحله دوم چگونگی رابطه این دو باهم قابل بحث است.
فوق تخصص تحقیقات پزشکی خاطر نشان کرد : تا زمانی که رابطه اپیدمولوژیک بین این دو عامل تأئید شود چگونگی رابطه بین این دوقابل حداقل از نظر پارامترهای پزشکی امروزی می تواند قابل تصور باشد.
اخبارده اضافه کرد :ولی در بیماران افسرده کلاسیک(استرسی مزمن)علت تشدید اختلالات خلقی در این افراد در مواقع التهابات به این دلیل می تواند باشد که نرونهای مربوطه مغز در مقایسه با دیگر سلولهای بافتهای بدن نسبت به التهابات حساس و زود واکنش از خود نشان می دهند.
متخصص تغذیه بالینی اظهار داشت :در نتیجه این پروژه دو تا سه تحقیق در سطح بزرگ می تواند رابطه اپیدمولوژیک بین این دوپارامتر را مشخص وتأیید و یا رد کندو در صورت تأیید رابطه ایتیولوژی مشخص است .
اخبارده گفت :این راهی است که می تواند در صورت شناخت کامل مکانیزم افق جدیدی را در پیشگیری به این بیماری کشنده در طیف گسترده ای از افراد مستعد با دلایل پزشکی متفاوت و حتی درمان کامل اختلالات روانی با علتهای گوناگون بهره جست باز کند .
وی افزود :از جمله راههای کمک به پیشگیری می توان به کاهش معنی دار زمان عفونتهای مزمن ـ درمان اصلی نه مقطعی انواع آلرژیها و از بین بردن هر عاملی که باعث کاهش قدرت شناختی گلبولهای سفید و مانع حملة اشتباهی آنها به بافتهای بدن از جمله مغزی می شود و حتی اگر نتوان در بیماری منبع التهاب را کنترل کنبیم با نحوه شناخت پروسه شیمیایی زنجیرهای (التهاب و نرونها) می توانیم حدافل این رابطه را قطع نماییم .
توصیه های مخصوص به افرادی که افسردگی کلاسیک دارند و اجتناب این افراد از انواع ریسک فاکتورهائی که می توانند موجب التهاب دربدن به هر دلیلی شوند.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

/ 1 نظر / 5 بازدید
یونس

خیلی عالی بود