بیماری خاموش

متخصص ارتوپدی گفت: پوکی استخوان یا بیماری خاموش هیچ علامتی ندارد و فرد مبتلا، مدت ها متوجه بیماری نمی شود مگر اینکه یکی از استخوان های بدن دچار شکستگی شود.

دکتر حسین فراهینی روز یکشنبه به مناسبت ۲۸ مهر ماه روز جهانی پوکی استخوان در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : پوکی استخوان یا استئوپروز، در اثر تخریب و کاهش بافت استخوانی و توده های استخوان بروز می کند و احتمال دارد فردی سال ها دچار این بیماری شده باشد و متوجه بیماری نشود تا زمانی که یکی از استخوان ها منجر به شکستگی شود .
به گفته وی هر فردی در سن ۳۰ تا ۳۵ سالگی بالاترین میزان توده های استخوانی را دارد اما پس از این سن میزان توده استخوانی کاهش می یابد .
فراهینی خاطر نشان کرد : به طور کلی پوکی استخوان زمانی حاصل می شود که مواد عالی و مواد معدنی در استخوان ها به یک نسبت کاهش پیدا می کند اما عمدتا این پدیده در سن ۵۰ تا ۵۵ سالگی رخ می دهد.
فوق تخصص جراحی زانو خاطر نشان کرد : این بیماری در زنان بیش از مردان دیده می شود ودر زنان در سنین یائسگی به دلیل کاهش هورمون های استروژن این بیماری خود را نشان می دهد و به سرعت استخوان ها را تخریب می نماید .
فراهینی ادامه داد: پوکی استخوان در میان مردان ۱۰ سال دیرتر از زنان بروز می کند در مردان با افزایش سن، کاهش ناگهانی هورمون ها آن گونه که در زنان اتفاق می‏افتد، پیش نمی‏آید به طوری که کاهش تراکم وقدرت استخوان در مردان خیلی آهسته‏تر اتفاق می‏افتد.
متخصص ارتوپدی تاکید کرد : یکی از مهمترین عوامل پوکی استخوان کاهش هورمون استروژن است . علاوه براین تغذیه مناسب و ژنتیک و مصرف داروهای کورتون نیز از دیگر مواردی است که منجر به پوکی استخوان می شوند.
به گفته وی در این بیماری استخوان ها نازک و شکننده شده و به راحتی و گاهی موارد به خودی خود در ناحیه سر استخوان ران ، استخوان لگن ستون مهره‏ها و مچ دست می شکند .
فراهینی عوارض پوکی استخوان را علاوه بر شکستگی ، کمر درد شدید ، قوز پشت ، کوتاه شدن قد و همچنین احتمال افتادن دندان ها ذکر کرد.
وی با بیان اینکه انجام حرکات ورزشی یکی از راه های مقابله با این بیماری است گفت : ورزش منظم و حرکات ورزشی به طور منظم در طول روز به مدت ۳۰ دقیقه می تواند به سلامت استخوان ها کمک نماید .
این متخصص ارتوپدی تغذیه مناسب را مورد تاکید قرار داد و افزود: کمبود کلسیم در مواد غذایی روزانه افراد سلول های استخوانی را تخریب می‏کند. متخصصان به همین دلیل برای بیماران در سنین یائسگی و بالاتر مصرف مواد غذایی کلسیم دار یا قرص مکمل کلسیم را توصیه می کنند .
وی به کمبود ویتامین دی در بدن اشاره کرد و گفت : نور خورشید حاوی ویتامین دی بوده و بهتر است افراد روزانه مدتی را در معرض نور خورشید قرار بگیرند و در رژیم غذایی خود ویتامین دی را بگنجانند .
فراهینی توصیه کرد: مصرف مکمل های ویتامین دی و کلسیم طبق نظر پزشکان صورت گیرد.
/ 0 نظر / 9 بازدید