بیش از ۹۰ درصد درمان سرطان ها با جراحی انجام می شود

رییس انجمن جراحان عمومی ایران گفت : در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد درمان سرطان ها با جراحی انجام می شود ضمن این که این قبیل درمان ها به دلیل ضعف سیستم های دفاعی بدن بیماران سرطانی، در برخی اوقات با عوارضی همراه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر بهزاد رحمانی روز چهارشنبه در حاشیه برپایی هشتمین کنگره سالانه انجمن علمی جراحان عمومی ایران در جمع خبرنگاران یادآور شد : در این کنگره عوارض درمان سرطان ها پس از جراحی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد . همچنین در این کنگره مسایل مربوط به درمان سرطان ها با تاکید بر سرطان های شایع تر در کشور ارایه می شود.
وی سرطان سینه را یکی از شایع ترین سرطان ها در میان زنان دانست و گفت:در حال حاضر ۲۵ درصد زنان مبتلا به سرطان سینه هستند یعنی از هر چهار زن ، یک نفر دارای این بیماری است.
رییس انجمن علمی جراحان عمومی ایران افزود: متاسفانه هزینه یک وره درمانی سرطان سینه با داروی هرسپتین بسیار بالاست . این رقم در سال گذشته حدود ۵۰ میلیون تومان بود که اکنون بسیار افزایش یافته است. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و اعمال تحریم ها از سوی کشورهای غربی بسیاری از خانواده ها قادر به پرداخت این هزینه ها نیستند.
وی تاکید کرد : این در حالی است که سرطان سینه با مراجعه زود بیمار به پزشک و تشخیص به موقع قابل درمان است و لازم نیست که بیمار این هزینه های گزاف را بپردازد .
رحمانی یادآور شد : امروزه آگاهی زنان جامعه نسبت به بیماری سرطان سینه و عوارض آن افزایش یافته است چنان چه تا پنج سال پیش عمل جراحی برداشتن سینه یک عمل پزشکی متعارف بود اما اکنون با توجه به افزایش سطح آگاهی زنان از این بیماری، میزان این نوع عمل جراحی به صورت چشمگیری کاهش یافته است.
وی همچنین سرطان ریه را از جمله سرطان های شایع در کشور دانست و گفت : این نوع سرطان به دلیل مصرف دخانیات در میان زنان و مردان ایرانی شایع است .
رحمانی اظهار داشت: متاسفانه در ایران آمار دقیق از بیماران مبتلا به سرطان وجود ندارد .با این وجود آمارهای موجود در کشور از آمارهای جهانی تبعیت می کند و براین اساس در حال حاضر سرطان های ریه ، سینه ، پوست و گوارش از شایع ترین سرطان ها در کشور هستندو پیشقراول سرطان ها به لحاظ مرگ و میر، سرطان ریه است.

** آندوسکوپی بهترین روش برای تشخیص سرطان
همچنین عضو هیات مدیره انجمن علمی جراحان عمومی ایران نیز در این نشست خبری سرطان را یک بیماری بیولوژی دانست و گفت: اصل این بیماری در بدن بیمار وجود دارد اما باید کاری کرد که این بیماری هرچه سریعتر تشخیص داده شود.
دکتر سیدهاشم سید مهدی افزود: بیماری سرطان وقتی از مراحل ابتدایی خود عبور کند در آن موقع این بیماری در بدن منتشر می شود ضمن این که هرچه درجه بیماری بالاتر رود نتیجه درمان کاهش می یابد و خطر مرگ و میر نیز بیشتر می شود.
وی افزود: متاسفانه اغلب مردم نسبت به آندوسکوپی دید بدی دارند و انجام آن را به سختی قبول می کنند در حالی که این روش یک عامل اصلی در تشخیص سرطان است و ضمن داشتن عارضه اندک، دارای نتایج خیلی خوبی است.

** شیوع سرطان ریه در شهرستان یزد روند صعودی دارد
همچنین دکتر حاجب مرتاض بنیانگذار جراحی عمومی در یزد و رییس هشتمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی ایران نیز در این نشست گفت : سرطان ها در تمام شهرستان های کشور وجود دارد اما سرطان ریه در شهرستان یزد در سال های اخیر به نحو چشمگیری روند صعودی داشته است.
وی افزود : در صورتی که سرطان ها زود تشخیص داده شوند ۱۰۰ درصد قابل درمان هستند،خون ریزی هایی را که در دستگاه گوارش رخ می دهد باید بسیار جدی گرفت و علت آن را به منظور جلوگیری از شیوع سرطان پیگیری کرد.
مرتاض همچنین خاطرنشان کرد: از زمانی که آحاد جامعه نسبت به سلامتی خود حساس شدند خوشبختانه رسیدگی و تشخیص سرطان بهتر شده و نتایج مناسبی را هم در این خصوص شاهد بودیم.
هشتمین کنگره سالیانه انجمن علمی جراحان عمومی ایران از امروز -چهارشنبه - به مدت سه روز در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران برگزار می شود.

/ 0 نظر / 25 بازدید