بیماری وبا با رعایت اصول بهداشتی قابل پیشگیری است

وبا یک بیماری عفونی مربوط به دستگاه گوارش است که بیشتر از طریق مصرف آب، غذا و سبزی و میوه های آلوده ایجاد می شود اما با رعایت اصول بهداشتی می توان تا حدود زیادی از انتقال و ابتلا به آن پیشگیری کرد.

این بیماری توسط میکروبی به نام ویبریو کلرا (VIBRIO CHOLERA) ایجاد می شود. این میکروب بیشتر در آب وجود دارد و از طریق خوردن آب آلوده پس از عبور از معده و روده تکثیر پیدا می کند و موجب ترشح سم و افزایش دفع آب و املاح از دیواره روده می شود که با علامت اسهال همراه است.
مناطقی که دارای آب سالم و بهداشت محیطی مناسبی نیستند مانند نقاط شهری که آب آن به مقدار کافی کلرزنی نمی شود و مناطق روستایی که به لوله کشی و چاه‌ های حفاظت شده دسترسی ندارند و همچنین در مناطقی که از سیستم فاضلاب استفاده نمی شود، در معرض خطر شیوع وبا قرار دارند.
به تازگی مطالبی از سوی مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منتشر شده است که خبر از شیوع این بیماری در برخی مناطق کشور می دهد.
محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری ‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که تعداد ۲۰۸ نفر در کشور به بیماری وبا مبتلا شده اند که این تعداد بیشتر از مهاجران خارجی هستندکه به صورت غیرقانونی و یکی دو روز قبل از شروع علایم ابتلا وارد کشور شده‌اند.
وی افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده محل آلودگی در کشورهای افراد مهاجر بوده و به دلیل این که آنها در مدت چندین روز از مسیرهای غیر معمول و تحت شرایط بسیار نامطلوب آبی و غذایی وارد کشور می‌شوند، احتمال ابتلا به بیماری را داشته‌اند که همه موارد بلافاصله پس از شناسایی و تشخیص تحت درمان قرار گرفته و بهبودی کامل پیدا کرده‌اند.
به گفته وی، از ??? نفر مبتلا به بیماری وبا، ۶ نفر فوت کرده‌اند که همگی آنها مهاجران خارجی غیرقانونی بوده اند و بسیار دیر به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند.
گویا افزود: همه موارد شناسایی شده این بیماری مربوط به مهاجران غیرقانونی وارد شده به استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان بوده‌ است.
به گفته وی، در استان تهران نیز ? نفر ابتلا به وبا گزارش شده که همه آنها در تماس با مهاجران غیرقانونی بوده و در حال حاضر هر ۶ نفر بهبود یافته‌اند.

* علایم وبا
علایم شاخص این بیماری، اسهال آبکی، استفراغ و از دست رفتن آب بدن است. شروع بیماری با اسهال آبکی حجیم، بدون تب و دل پیچه همراه است و گرفتگی دردناک در پاها نیز در بین بیماران شایع است.

* دوره نهفتگی
از زمان ورود عامل ایجادکننده وبا در بدن حدود یک تا سه روز این بیماری به صورت نهفته در بدن می ماند و در این مدت فرد ناقل می تواند، عامل بیماری زا را به افراد دیگر منتقل کند.
پس از سه روز از ورود عامل بیماری زا به بدن، از ۳ تا ۵ روز بیماری فرد به طول می انجامد.

* راه های پیشگیری
استفاده از آب آشامیدنی سالم، شست و شوی صورت و دست ها و شستن میوه ها و سبزی ها با مواد ضدعفونی کننده می تواند تا حد زیادی از بروز این بیماری پیشگیری کند.
در مناطقی که دسترسی به آب تصفیه شده و لوله کشی وجود ندارد و از آب چاه، آب تانکرها و آب چشمه ها استفاده می شود، آب باید قبل از مصرف جوشانده شود.
همچنین از شناکردن در آب رودخانه ها، جوی ها یا استخرهای آلوده و مصرف یخ های غیربهداشتی، غذاهای آماده و غیربهداشتی مانند آب میوه، معجون، بستنی و ساندویچ و خرید موادغذایی از دست فروش ها و یا رستوران های غیرمعتبر دوری شود.
عدم قراردادن موادغذایی در معرض هوای آلوده و محیط های حشره دار مانند پشه و مگس و استفاده از آب و غذای سالم هنگام سفر می تواند در پیشگیری از بروز این بیماری موثر باشد.
ایرنا
/ 1 نظر / 10 بازدید
سارا

[لبخند]مطالب عالی بود لطفا درمورد تبخال بیشتر بنویسید