سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در جهان

جام جم آنلاین: متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات گفت: سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در سراسر جهان است و احتمالا به زودی به اولین علت مرگ در جهان تبدیل خواهد شد.

 

سکته مغزی که گاهی حمله مغزی هم نامیده می شود، عبارت است از آسیب مغزی در اثر قطع جریان خون و انسداد یکی از سرخرگ های مغزی یا نشت خون از آنها، سکته مغزی در افراد بالای 70 سال و در مردها شایع تر است و از جمله بیماری های مغزی است که از علل اصلی بروز معلولیت به شمار می آید، این بیماری یک فوریت پزشکی است و در صورت عدم تشخیص و درمان سریع می تواند منجر به آسیب عصبی دایمی و مرگ شود.

حمید میرزاییان در گفت وگو با فارس در اصفهان در پاسخ به این سوال که عوامل خطر سکته مغزی چیست، افزود: سن بالا، افزایش فشار خون، دیابت، بالابودن کلسترول خون، استعمال دخانیات، بیماری قلبی، مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، میگرن همراه با علایم پیش در آمد، تمایل به لخته شدن خون، باز بودن مادرزادی دریچه بیضی قلب، تنگی سرخرگ کاروتید و چند اختلال نادرتر دیگراز عوامل سکته مغزی است.

وی در مورد علل اکثر سکته های مغزی اضافه کرد: بیشتر سکته های مغزی در اثر بسته شدن رگ خونی بوسیله لخته موضعی یا انسداد ناگهانی یک سرخرگ به وسیله لخته که ممکن است از هر قسمت از بدن انتقال یافته باشد، کاهش خون رسانی عمومی و بسته شدن سیاهرگ مغزی روی می دهد.

متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه احتمال بروز کاهش هوشیاری و مرگ در کدام سکته ها بیشتر است، بیان کرد: احتمال بروز کاهش هوشیاری و مرگ در سکته های ناشی از خونریزی مغزی بیش از سایر انواع سکته مغزی است.

وی در ادامه تصریح کرد: چنان چه نشانه های سکته مغزی طی مدت 24 ساعت برطرف شوند این اختلال، حمله ایسکمیک گذرا نام دارد که می توان آن را علامت هشدار دهنده احتمال بروز سکته مغزی در آینده دانست هر چند که در اکثر موارد، سکته مغزی بدون علامت هشدار دهنده روی می دهد.

میرزاییان در مورد اینکه فرد مبتلا به سکته مغزی چگونه می تواند به بهبود خود کمک کند، تصریح کرد: نکشیدن سیگار، رعایت رژیم غذایی متشکل از میوه و سبزیجات، ماهی های چرب و نیز رژیم کم چربی، با انجام مرتب ورزش و کنترل وزن، کنترل فشار خون و مصرف صحیح داروهای تجویز شده می تواند به بهبود خود کمک کند.

وی در مورد درمان تغذیه ای اضافه کرد: خوردن منظم ماهی خطر بروز سکته مغزی را کاهش می دهد و به نظر می رسد اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی، موجب بروز آثار محافظتی آن در برابر سکته می شود.

متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در پایان تاکید کرد: داروهایی که برای درمان سکته های مغزی به کار می روند دارای عوارض جانبی هستند و باید تنها با تجویز پزشک مصرف شوند.

/ 0 نظر / 45 بازدید