برای اولین بار قند خون با استفاده ازلیزر اندازه گیری شد

دانشمندان روش جدیدی را برای اندازه‌گیری قند خون بیماران دیابتی ابداع کردند که در آن به جای سوزن، از پرتوهای لیزر استفاده می شود.

1390/12/03 - 15:15

به‌گزارش ایرنا و به نقل از ساینتفیک، در این شیوه جدید که توسط محققان دانشگاه تورنتو ابداع شده است، برای اندازه‌گیری میزان قند خون از یک جفت پرتولیزر استفاده می‌شود.

برای مدتی بیش از بیست سال دانشمندان سعی داشتند با استفاده از پرتوهای نزدیک‌به‌هم مادون‌ قرمز میزان قند خون را اندازه‌گیری کنند. این پرتوهای بی‌خطر از پوست انسان عبور کرده و با مولکول‌های قند برخورد می‌کنند.

در نتیجه این مولکول‌ها به‌منظور جذب انرژی پرتوها شروع به نوسان می‌کنند. سپس میزان جذب انرژی پرتوها با استفاده از روش خاصی اندازه‌گیری می شود و بر اساس اطلاعات به دست آمده امکان تعیین تمرکز مولکول‌های قندی در خون بیمار به‌دست می‌آید.

یکی از مشکلات این شیوه جذب انرژی پرتوها توسط سایر مواد موجود در خون بود. دانشمندان برای رفع این مشکل، از پرتوهایی با طول موج بیشتر استفاده کردند که انرژی آن‌ها تنها توسط مولکول‌های قند جذب می‌شود.

مشکل دیگر این بود که مولکول‌های آب انرژی پرتوهای با طول موج بلند را نیز جذب می‌کردند. لازم به ذکر است که حجم عمده خون انسان را آب تشکیل می‌دهد.

دانشمندان برای حل این مشکل از دو دسته پرتو لیزر استفاده کردند که یکی فقط توسط مولکول‌های آب و دیگری هم توسط مولکول‌های آب و هم توسط مولکول‌های قند جذب می‌شود.

پس از ارزیابی اطلاعات به دست آمده با استفاده از روش ساده‌ای میزان انرژی جذب شده توسط مولکول‌های آب از رابطه حذف شده و تنها انرژی جذب شده توسط مولکول‌های قند باقی می‌ماند. بر اساس این اطلاعات به سادگی امکان تعیین میزان قند خون بیماران فراهم می‌شود.

ارایه یک روش مناسب بدون خونریزی برای اندازه‌گیری قند خون بیماران دیابتی، همواره یکی از دغدغه‌های جامعه پزشکی بوده است.

منبع : ایرنا

/ 0 نظر / 8 بازدید