دیالیز در شب موجب بهبود سلامت کلیه و کاهش خطر بیماری قلبی می‌شود

محققان دریافتند که انجام دیالیز در شب و زمانی که بیمار در خواب به سر می‌برد، موجب بهبود سلامت کلیه می شود و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس، به دلیل تناوب و مدت طولانی دیالیز شب‌هنگام، سموم با نسبت بهتر و با سرعت مناسب‌تر از خون بیمار خارج می‌شوند.
افزایش زمان دیالیز، در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر موجب کاهش ایجاد سموم در خون بیمار می‌شود. این در حالی است که افزایش سموم خون موجب کاهش قابلیت انبساط رگ‌ها می شود و بیماران کلیوی را در معرض افزایش چربی دیواره قلب قرار می‌دهد. این عارضه به نوبه خود منجر به بروز مشکلات جدی از جمله حمله قلبی، سکته مغزی یا حتی مرگ می‌شود.
بیماران دیالیزی به طور متداول سه بار در هفته و هربار برای سه تا چهار ساعت تحت درمان دیالیز قرار می‌گیرند. در مقابل بیمارانی که شب‌هنگام تحت درمان قرار می‌گیرند، ۶ مرتبه در هفته و هربار ۱۲ساعت دیالیز می‌شوند.
بنابر این بیماران در کلینیک‌های دیالیز حداکثر ۱۲ ساعت در هفته تحت درمان قرار می‌گیرند در حالی که در شیوه دیالیز شب‌هنگام، مدت درمان دیالیزی به ۷۲ ساعت در هفته می‌رسد.
دستگاه دیالیز برای بیمارانی که نارسایی کلیه دارند، نقش این اندام حیاتی را ایفا می‌کند. به عبارت دیگر وظیفه پاک‌سازی خون را بر عهده دارد.
/ 0 نظر / 13 بازدید