ژن موثر در کاهش میزان ویتامین D عامل بروز ام اس است

محققان اعلام کردند که ژن موثر در کاهش میزان ویتامین D موجب بروز بیماری ام اس می شود و فرزندان این واریان ژنی را از والدین به ارث می برند .

ژن موثر در کاهش میزان ویتامین D عامل بروز ام اس است

به گزارش دیلی اکسپرس، محققان انگلیسی و کانادایی ژن جهش یافته ای را در 35 خانواده دارای فرزند مبتلا به ام اس یافتند. این یافته ها به نوعی تایید کننده ارتباط بین کمبود ویتامین D وبیماری ام اس است.

نتیجه این تحقیقات در نشریه سالانه Neurology منتشر شده است.

ام اس یک بیماری التهابی سیستم عصب مرکزی در مغز و نخاع است.

اگرچه هنوز علت بروز بیماری ام اس به طور دقیق مشخص نیست اما عوامل ژنتیکی و محیطی و تعاملات آنها در بروز این بیماری موثرند.

این مطالعه توسط پژوهشگران دانشگاه آکسفورد با همکاری پژوهشگران دانشگاه اوتاوا، بریتیش کلمبیا و مک گیل کانادا انجام شده است.آنها با تعیین توالی ژنهای 43 فرد از خانواده هایی که چهار نفر یا تعداد بیشتری از آنها به بیماری ام اس مبتلا بودند ، از نقش مهم کمبود ویتامین D در افزایش خطر ابتلا به بیماری ام اس پرده برداشتند.

این پژوهشگران با مقایسه تغییرات DNA ، تغییری را در ژن CYP27B1 یافتند که تاثیر مهمی در بروز این بیماری عصبی دارد.

به گفته دانشمندان وقتی که فرد دو نسخه از این ژن را به ارث ببرد به نرمی استخوان که ناشی از کمبود ویتامین D است ، مبتلا می شود.

از سوی دیگر فقط یک نسخه از ژن جهش یافته CYP27B1 آنزیمی را تحت تاثیر قرار می دهد که موجب می شود افراد دارای این ژن جهش یافته ویتامین D کمتری داشته باشند.

این محققان سپس به دنبال واریان ژنی نادری در بیش از3000 خانواده گشتند که والدین آنها بیمار نبودند اما فرزندشان به ام اس مبتلا بودند.

آنها 35 والد را یافتند که یک نسخه از این واریان و یک نسخه طبیعی از این ژن داشتند.

در تمامی این 35 مورد، کودک مبتلا به به ام اس نسخه ای از این ژن را به ارث برده بود.

پژوهشگران تاکید کردند میزان نور آفتاب موجب تولید ویتامین D در بدن می شود و علاوه بر این ویتامین ، مکمل های ویتامین D نیز می تواند از بروز ام اس پیشگیری کنند.

منبع : ایرنا

/ 1 نظر / 5 بازدید
atusa

شبکه ی اجتماعی فرندها مکانی برای معرفی بهتر وبلاگ به دیگران به اشتراک گذاری نظرات،عقاید،مطالب و تصاویر شما با دیگران هم اکنون به ما بپیوندید. http://friendha.ir