ایران بر روی تولید داروی درمان سکته قلبی سرمایه گذاری می کند

رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان در اصفهان از مذاکره با سرمایه گذاران برای تولید داروی درمان سکته قلبی (TPA)خبر داد و گفت: با این کار ایران به کشورهای تولید کننده این دارو می پیوندد.

محمدحسین نصراصفهانی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علمی ایرنا در اصفهان افزود: تولید این دارو اکنون در انحصار چند کشور معدود دنیا قرار دارد و ایران با تولید این دارو نخستین کشور در منطقه خاورمیانه است که به این موفقیت می رسد.
وی اظهار کرد:پژوهشگاه رویان اصفهان برای تولید داروی درمان سکته قلبی (TPA) مذاکرات خوبی با چند سرمایه گذار دارویی کشور انجام داده است و بزودی نتایج آن مشخص می شود.
رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان در اصفهان گفت: در صورت وقوع سکته قلبی با تزریق سریع داروی TPA به بیمار، امید بهبودی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و عوارض جانبی سکته مانند ناکارآمدی قلب نیز رفع می شود.
دکتر نصراصفهانی در عین حال تاکید کرد:تولید دارو یک فرایند چند ساله است و نباید انتظار داشت که یک دارو در چند ماه تولید و وارد بازار شود.
این پژوهشگر اظهار کرد: ما از لحاظ علمی و فناوری کمبودی در این زمینه نداریم اما برای پشتیبانی مالی به همکاری خیرین و سرمایه گذاران نیازمندیم.
نصراصفهانی با تاکید بر اینکه باید درباره سرمایه گذاری روی تولید علم فرهنگسازی بیشتری شود افزود: این نوع سرمایه گذاری منجر به حل مشکلات کشور، درآمدزایی و کسب ثروت خواهد شد.
رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان در اصفهان گفت: وجود فاکتور داروی TPA در شیر بزهای تراریخته تولید شده در پژوهشگاه رویان تایید شده است.
وی اضافه کرد: با استخراج و خالص سازی پروتئین مورد نظر از شیر بزهای تراریخته می توان داروی ویژه درمان سکته قلبی را براحتی با استفاده از شیر این بزها تولید کرد.
وی افزود: پروتئین خالص سازی شده از شیر بز تراریخته بمنظور تولید داروی درمان سکته قلبی به دست آمده اما هنوز نمی توان گفت به دارو رسیده ایم.
وی درباره طرح تولید اعضای بدن انسان در حیوانات نیز گفت: این طرح اکنون به صورت یک ایده اولیه و آزمایشگاهی در پژوهشگاه رویان مطرح است و به عنوان فناوری محسوب نمی شود.
وی در پاسخ به انجام پیوند سلول های بنیادی توسط پژوهشگاه رویان گفت: این کار نیز در زمان حاضر در تهران و برای پوست، غضروف و قلب صورت می گیرد.
نصر اصفهانی به احداث مرکز درمانی پژوهشگاه رویان در اصفهان اشاره کرد و افزود: در صورت راه اندازی این مرکز درمانی، عمل پیوند سلول های بنیادی در این شهر نیز انجام خواهد شد.

/ 0 نظر / 10 بازدید