دردهای ناحیه شکم باید جدی گرفته شود

دبیر علمی هفتمین کنگره بیماری های صفرآوری و پانکراس گفت: دردهای ناحیه شکم باید جدی گرفته شود و آزمایش های سالانه از این عضو بدن نیز باید به صورت روتین صورت گیرد.

 دکتر امیر هوشنگ محمد علیزاده امروز در حاشیه برگزاری هفتمین کنگره بیماری مجاری صفرآوری و پانکراس که در بیمارستان طالقانی برگزار می شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت : دردهای ناحیه شکم باید جدی گرفته شود و همگان باید توجه داشته باشند که اگر دردهای ناحیه شکم به تازگی شروع شده است حتما با مراجعه به پزشک اقدام به انجام آزمایش و سونوگرافی شود.
به گفته وی سرطان پانکراس پنجمین سرطان مرگ بار هم در جهان و هم در ایران محسوب می شود و در مردان بیش از زنان این سرطان دیده شده است .
محمد علیزاده گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قطب اصلی و مرکز تحقیقاتی بیماری های مجاری صفرآوری و پانکراس است که تاکنون محققان ایرانی مطالعات و تحقیقات بسیار ارزشمندی در مورداین بیماری را به دانشگاه ارایه کرده اند .
فو ق تخصص گوارش و کبد ادامه داد: در گذشته برای انجام جراحی سنگ کیسه صفرا با باز کردن شکم مراحل درمان صورت می گرفت اما امروزه با انجام جراحی لاپاراسکوپی سنگ کیسه صفرا در آورده می شود که عوارض آن بسیار کم و دوره نقاهت کوتاه تری بیمار دارد .
وی نقش تغذیه را در ابتلا به سرطان پانکراس مهم دانست و گفت: تغذیه مناسب و تغییر سبک زندگی ، سیگارنکشیدن ، کاهش وزن ، ورزش و تحرک ، باعث می شود که از سرطان پانکراس فاصله گرفته شود.
این پزشک متخصص در مورد رژیم غذایی مناسب دراین زمینه گفت: برای پیشگیری از سرطان پانکراس مصرف غذاهای کم چربی و کم کالری توصیه می شود وهمچنین استفاده ازغذاهای گیاهی و میوه و سبزیجات از ابتلا به سرطان پانکراس می کاهد .
وی یاد آور شد : کاهش وزن ، بی اشتهایی ، رنگ زرد ، درد ناحیه شکم و کمر می تواند از دیگر علایم سرطان پانکراس باشد .
محمد علیزاده در باره درمان سرطان پانکراس گفت :این بیماری اگر به موقع و زود هنگام تشخیص داده شود درمان دارد و در بسیاری از بیماران با جراحی و برداشتن تومور در آن ناحیه وانجام شیمی درمانی نتایج خوبی حاصل شده است .
به گفته دبیر علمی هفتمین کنگره بیماری های صفرآوری و پانکراس، ۵۰ مقاله از ۷۰ مقاله ارسالی پژوهشگران ایرانی به دبیرخانه ، دراین کنگره ارائه می شود.
به گفته وی امسال ۱۰ درصد مقالات علمی افزایش داشته است و محققان در این زمینه کارهای بسیار ارزشمندی را ارایه کرده اند.
هفتمین کنگره بیماری های مجاری صفرآوی و پانکرانس در روزهای ۱۰ و ۱۱ مهر ماه در بیمارستان طالقانی برگزار می شود
/ 0 نظر / 4 بازدید