چگونه و با چی سرم را بشویم؟

خسته شده‌اید از بس که هر روز موهایتان را می‌شویید، ولی انگار نه انگار؛ موهایتان کارخانه‌ روغن‌سازی‌اند.

یا از دست چربی موها می‌‌نالید یا از زبری‌اش یا از ریزشش. چند بار تا به حال به موهایتان فکر کرده‌اید؟ چقدر سعی کرده‌اید در مورد مو بیشتر بدانید؟ شاید این طرف و آن ‌طرف زیاد خوانده باشید که رشد و نمو مو تا پایان عمر به طور پیوسته صورت نمی‏گیرد. رشد مو در مرحله‌ای متوقف می‌شود و مو می‏افتد و جایش را موی تازه اشغال می‏کند.

موى سر به طور طبیعى در هر ماه حدود یک سانتى‌متر رشد مى‌کند و عمر هر مو بر روى سر 5-3 سال است.

هر انسان 100 تا 150 هزار عدد مو بر روى سر خود دارد و در سر یک فرد بالغ هر روز حدود 100 تار مو در حال رشد است و 100 تار مو از ریشه می‏افتد.

ولی حالا دیگر وقتش شده که کمی بیشتر به موهایتان برسید. دستی به سر و رویش بکشید و چیزهای بیشتری راجع به شامپو، نرم‌کننده، ژل و این‌طور چیزها بدانید و این که چطور می‌توانید موهای خوبی داشته باشید.

 

شامپوی مناسب

شامپوها هم برای خود دنیایی دارند، دنیایی بزرگ و عجیب! دنیایی که اگر آن را نشناسید، در آن گم می‌شوید. ما سعی کرده ایم گوشه‌هایی از این دنیا را به شما بشناسانیم.

شامپو‌ها قیمت و خصوصیات متنوعی دارند. شامپوهای ایرانی ارزان‌ترند و شامپو‌های خارجی با قیمت‌های بالاتری در بازار عرضه می‌شوند تا جایی که در بازار شامپو، شامپوهایی با قیمت سی‌هزار تومان هم پیدا می‌شود! ولی مسلم است که قیمت بالا دلیل مناسبی برای انتخاب شامپو نیست.

بنا به گفته ی پزشکان و داروسازان برای انتخاب شامپوی مناسب، توجه به متناسب ‌بودن نوع شامپو با جنس مو مهم‌ترین نکته است و حتی شاید شامپوهای ایرانی با این‌که قیمت ارزان‌تری دارند، ولی به علت در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و نژادی، برای موهای ما بهتر باشند.

خرید یک محصول مناسب مستلزم پرداخت هزینه ی زیاد نیست، بلکه می‌توان با پرداخت هزینه‌ای معقول و گاهی کم، انتخاب‌های بسیار خوبی کرد.

در بازار بسته به معروف‌بودن مارک شامپو، قیمت‌ آن بالا می‌رود و این لزوما نشانه ی کیفیت بهتر نیست.

 

چند نکته برای خرید

- گول ظاهر مغازه‌ها و دکور و ادا و اطوار کلاس بالاشهری را نخورید. خیلی از بوتیک‌ها فقط به خاطر منطقه‌شان اجناس بهداشتی را چند هزار تومان گران‌تر می‌فروشند.

- نمایندگی‌ها هم، اسم دهن پرکنی است. ولی هر مغازه‌ای که روی تابلویش، مثلا نوشته باشد «نیوآ» ، نمایندگی رسمی «نیوآ» نیست.

- بیشتر جنس‌های خارجی شست‌وشویی در ایران اصل هستند، مخصوصا مارک‌های رایج. پس اگر جایی خواستند جنس را به دلیل این که مثلا اصل است به شما گران‌تر بیندازند، حواستان را جمع کنید.

- جنس‌های قلابی یا غیراوریجینال ظاهر تابلویی دارند. ظرف‌ها و قوطی‌های به اصطلاح بنجل با حروف و چاپ‌های کج و کوله یا پلمپ نبودن یا نداشتن جعبه یا بروشور، همه از نشانه‌های قلابی بودن آن است.

- با همه ی این‌ها، هیچ ارزانی‌ای بی‌حکمت نیست. اگر جایی حاضر شدند یک جنس از یک مارک معروف را با یک سوم قیمت به شما بدهند کمی شک کنید.

- به همان اندازه که می‌توان به نماینده‌های معتبر اعتماد کرد، باید از قاچاق کالاهای بهداشتی ترسید. جنس‌هایی که از بندر کیش یا آستارا و غیره می‌آیند و ارزان هستند، اکثرا بازار مشترک‌اند.

- به تاریخ مصرف اجناس (مخصوصا شامپو) بسیار دقت کنید.

 

روش صحیح شست و شوی موی سر

اول موها را به خوبی خیس کنید و بعد کمی‌ از شامپو را به موها بزنید و یک تا سه دقیقه موها را ماساژ دهید تا به خوبی کف کند. آن‌وقت سر را کاملا شسته و آبکشی کنید.

در صورتی که هر روز سر را می‌شویید، یک بار شامپو زدن در هر بار حمام رفتن کافی است. در غیر این صورت، حداقل دو بار شامپو بزنید. شست‌وشو با آب سرد هم مو را درخشان‌تر می‌‌کند.

موقع حمام براى شست‌وشو، سر را پایین بگیرید تا جریان خون در سر بیشتر شود. بعد با شامپوى مناسب و با نوک انگشتان، سرتان را بشویید.

با سرانگشتان، پوست را ماساژ دهید و با حرکت‌هاى دورانى به آرامى از پشت سر و بالاى گردن به سمت رستنگاه مو در پیشانى پیش بروید. چند دقیقه به همین ترتیب سر را بشویید و بعد آبکشى کنید.

همیشه از یک نوع شامپو براى شست‌وشوى موهایتان استفاده نکنید، چون موها به‌زودى نسبت به آن مقاوم مى‌شوند. بنابراین پس از 10 بار شست‌وشو با یک نوع شامپو، حداقل یک بار با شامپوى دیگری موهایتان را بشویید. خودتان می‌بینید که موهایتان درخشان‌تر می‌شوند.

شامپوهای ضد شوره معمولا دارای دوره و روش مصرف محدودی هستند. روش استفاده ی این شامپوها از اول درمان، معمولا هر روز یا یک روز در میان، به مدت یک ماه و پس از آن به صورت یک بار در هفته و به مدت یک سال است.

موقع انتخاب شامپو، نرم‌کننده و محصولات آرایشی و بهداشتی مو، انواعی را انتخاب کنید که ‌دارای مواد جاذب رطوبت، مانند پروتئین و پانتنول (PANTHENOL) باشند. این مواد، آب را در خود نگه می‌دارند و طراوت مو را حفظ می‌کنند.

انواع مرطوب‌کننده‌هاى مو مثل مرطوب‌کننده‌هاى پوست، رطوبت لازم و از دست‌رفته ی موها را تأمین مى‌کنند، به‌ویژه مرطوب‌کننده‌هاى حاوى اسید لاکتیک، لسیتینو پانتنول یا ویتامین B5 نیز که به موها نفوذ مى‌کنند، باعث تقویت و افزایش رشد موها مى‌شوند.

اگر عادت به شست‌وشوی روزانه موهایتان دارید، از شامپوهای ملایم نظیر شامپو بچه یا شامپوهایی که PH خنثی دارند، استفاده کنید.

پس از هر بار شست‌وشو از یک نرم‌کننده استفاده کنید. نرم‌کننده‌ها فلس‌هاى ریز روى موها را در جاى خود مى‌چسبانند و موجب نرم شدن موها و حفظ سلامتى آن‌ها مى‌شوند. نرم‌کننده را با نوک انگشتان به سر موها ماساژ دهید، ولی آن را به ریشه‌هاى مو نزنید، چون موجب چرب شدن سریع‌تر موها مى‌شود. بگذارید نرم‌کننده چند دقیقه بماند و بعد موها را آبکشى کنید.

/ 0 نظر / 5 بازدید