لیپوساکشن

روش لیپوساکشن به معنی خارج کردن چربی های منطقه ای و موضعی با قدرت مکش است. بیش از ١۵ سال است که این روش در ایران انجام می شود که با دستگاههای قدیمی نیاز به بستری و بیهوشی عمومی بود و حجم چربی کمتری خارج می شد و میزان خونریزی و کاهش هموگلوبین بیشتر بود ، ضمناً بیمار تحت بیهوشی عمومی و خطرات آن قرار می گرفت و احتمال آمبولی نیز بیشتر بود و بیمار حدود یک سایز کم می شد. با ابداع روشهای نوین بتدریج پزشکان رو به روشهای کم خطرتر و سریعتر آوردند.

روش اولتراسونیک یکی از این روشها بود که چربی با قدرت امواج گرمایی شکسته و سپس با دستگاه مکش خارج می شد ،‌این روش هم به علت اثرات گرمایی می تواند باعث سوختگی و از دست رفتن پوست و سوختگی بافتهای عمقی شود لذا در حال حاضر بهترین روش همان روش مکانیکی و مکش سابق است که عارضه خاصی ندارد ولی با تبدیل دستگاهها به نوع پیشرفته تر از جمله دستگاههای ارتعاشی Vibration و مکش توسط هوا Pneumatic یا (ultra suction) ابتدا موضع مورد نظر را با یک محلول ترکیبی به نام Tumescent که به آرامی زیر پوست وارد می شود بی حس می شود، به علت ترکیب خاص موادی که در این محلول می باشد خطر آمبولی یعنی ورود چربی های کنده شده بداخل خون و انتقال به مغز یا قلب و ایجاد خسارات جبران ناپذیر که در روشهای مکانیکی قبلی دیده می شد بسیار بسیار کم شده است ، یعنی بر اساس آمار به زیر 5% و حتی 2% رسیده است.
در این روش موضع مورد نظر پس از بی حسی کامل با یک یا دو سوراخ چهار میلی متری باز و تمامی چربی خارج می شود پس از این عمل بیمار بدون بستری به منزل برگشته و پس از 2 الی3 روز قادر است فعالیت خود را آغاز کند. پس از هر روش لیپوساکشن بیمار باید گن فشاری را برای جمع شدن پوست منطقه ای استفاده کند .

ورزش و عدم مصرف مجدد چربی و قند کمک به حفظ سایز بدن می کند .
کلیه افرادی که با این روش های جدید ساکشن شده اند با کاهش 3-2 سایز در اندام مورد نظر بسیار راضی هستند.

هر چند کم کردن وزن، در لیپوساکشن اتفاق می افتد، ولی هدف، معمولا کم کردن وزن نیست بلکه تغییر سایز، حجم و فرم است . یعنی فرم ظاهری بدن اصلاح می گردد این کار تحت بی حسی موضعی و بدون بیهوشی صورت می گیرد. پس خطراتی چون ورود چربی به داخل خون (آمبولی) بسیار بسیار نادر است. این عمل بسیار راحت و بدون عارضه است و نتیجه آن بسیار رضایت بخش است. البته به طور کلی نتایج عملهای زیبایی ممکن است کاملا مطابق با تصورات ذهنی شما نباشد.

سلولیت‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ غیرمسری‌ در بافت‌ همبند زیر پوست‌. این‌ عفونت‌ می‌توند در هر کجا از پوست‌ بدن‌ رخ‌ دهد، اما عمدتاً روی‌ صورت‌ یا قسمتی‌ پایینی‌ پاها به‌ وجود می‌آید. اریزیپلاس‌ (erysipelas) عبارت‌ است‌ از یک‌ سلولیت‌ شدید در صورت‌.

علایم‌ شایع‌

بروز تورم‌، قرمزی‌، و دردناک‌ بودن‌ ناحیه‌ به‌ هنگام‌ لمس‌. محدوده‌ سلولیت‌ در ابتدا 20-5 سانتیمتر قطر دارد و در 24 ساعت‌ اول‌ سریعاً بزرگ‌ می‌شود. امکان‌ دارد یک‌ خط‌ باریک‌ قرمز از ناحیه‌ سلولیت‌ در جهت‌ قلب‌ کشیده‌ شده‌ باشد. سلولیت‌ به‌ کورک‌ تبدیل‌ نمی‌شود.

تب‌، که‌ گاهی‌ با لرز و تعریق‌ همراه‌ است‌.

احساس‌ کسالت‌ عمومی‌

گاهی‌ متورم‌ شدن‌ گره‌های‌ لنفاوی‌ نزدیک‌ ناحیه‌ سلولیت‌

علل‌

عفونت‌ ناشی‌ از باکتری‌های‌ استافیلوکک‌ یا استرپتوکک‌ .

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

مصرف‌ داروهای‌ سرکوب‌کننده‌ ایمنی‌ یا کورتیزونی‌

بیماری‌ مزمن‌، مثل‌ دیابت‌ شیرین‌، یا بروز یک‌ عفونت‌ اخیر که‌ موجب‌ کاهش‌ مقاومت‌ شده‌ باشد.

هرگونه‌ آسیبی‌ که‌ به‌ پوست‌ یا یک‌ ضایعه‌ پوستی‌ زمینه‌ای‌ صدمه‌ برساند.

سرکوب‌ ایمنی‌ به‌ علت‌ بیماری‌ یا داروها

مصرف‌ تزریقی‌ موادمخدر

سوختگی‌ زخم‌ حاصل‌ از عمل‌ جراحی
‌دیابت‌ شیرین‌

پیشگیری‌

از وارد آمدن‌ صدمه‌ به‌ پوست‌ اجتناب‌ کنید. اگر فعالیت‌های‌ کاری‌ یا ورزشی‌ سنگین‌ و پر برخورد دارید، از لباس‌ها و وسایل‌ محافظتی‌ مخصوص‌ استفاده‌ کنید.

پوست‌ خود را تمیز نگاه‌ دارید.

در صورتی‌ که‌ ضایعه‌ای‌ در پوست‌ دارید، از شنا کردن‌ خودداری‌ کنید.

عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً با درمان‌، در عرض‌ 10-7 روز خوب‌ می‌شود، مگر این‌ که‌ بیمار دچار یک‌ بیماری‌ مزمن‌ باشد یا داروهای‌ سرکوب‌کننده‌ ایمنی‌ دریافت‌ کند. در این‌ صورت‌، سلولیت‌ ممکن‌ است‌ به‌ مسمومیت‌ خون‌ بیانجامد و زندگی‌ بیمار در معرض‌ خطر قرار بگیرد.

عوارض‌ احتمالی‌

مسمومیت‌ خون‌، در صورتی‌ که‌ باکتری‌ها وارد جریان‌ خون‌ شوند.
عفونت‌ مغز یا مننژیت‌، در صورتی‌ که‌ سلولیت‌ در ناحیه‌ مرکزی‌ صورت‌ رخ‌ دهد.
عفونت‌ عضله‌ و بافت‌ مجاور در زیر ناحیه‌ سلولیت‌

درمان‌

اصول‌ کلی‌

برای‌ تشخیص‌، امکان‌ دارد انجام‌ آزمایشات‌ یا نمونه‌برداری‌ از پوست‌ توصیه‌ شود.
درمان‌ معمولاً با یک‌ آنتی‌بیوتیک‌ انجام‌ می‌پذیرد.
برای‌ تسریع‌ التیام‌ و تخفیف‌ درد و التهاب‌، از آب‌ گرم‌ استفاده‌ نمایید.
در صورتی‌ که‌ مایعات‌ بیش‌ از حد از راه‌ پوست‌ دفع‌ شوند، ممکن‌ است‌ لازم‌ شود بیمار برای‌ دریافت‌ مایعات‌ کافی‌ در بیمارستان‌ بستری‌ شود.

بالا نگاه‌ داشتن‌ و کم‌ کردن‌ تحریک‌ ناحیه‌ مبتلا می‌تواند به‌ کاهش‌ تورم‌ کمک‌ کند.

داروها

آنتی‌بیوتیک‌ برای‌ مبارزه‌ با عفونت‌. دوز تجویز شده‌ را به‌ طور کامل‌ مصرف‌ کنید، حتی‌ اگر علایم‌ به‌ سرعت‌ برطرف‌ شوند.

فعالیت‌

تا زمانی‌ که‌ تب‌ فروکش‌ کند و سایر علایم‌ شروع‌ به‌ بهبود کنند، در رختخواب‌ استراحت‌ کنید. به‌ محض‌ بهبود علایم‌، فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را از سر گیرید.

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید.

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ سلولیت‌ را دارید، به‌ خصوص‌ در صورت‌
اگر یکی‌ از موارد زیر به‌ هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهد: تب‌، سردرد یا استفراغ‌، خواب‌آلودگی‌ یا بی‌حالی‌، بروز تاول‌ روی‌ ناحیه‌ سلولیت‌، بروز نوارهای‌ قرمزی‌ که‌ علی‌رغم‌ درمان‌ رو به‌ گسترش‌ گذارند.
اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل کنترل شده اید‌. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.
/ 0 نظر / 9 بازدید