خواب آلودگی مفرط روزانه از علل شایع اختلالات خواب

یک روانپزشک با اشاره به اینکه خواب آلودگی مفرط روزانه و خستگی دومین گروه بزرگ اختلالات خواب هستند، گفت: بیشتر پژوهش‌های انجام شده شیوع خواب آلودگی روزانه را 5 تا 15 درصد گزارش کرده‌اند.

 

sleep.JPG

دکتر میر فرهاد قلع بندی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: آپنه انسدادی خواب در افراد 40 تا 65 سال شایع‌تر است، به طور کلی می توان گفت که شیوع آپنه انسدادی در این گروه سنی 4 درصد در مردان و در زنان 2 درصد و حداقل شیوع آپنه انسدادی بارز بالینی یک درصد است.

 

وی با بیان اینکه اختلال حرکات متناوب اندام در حین خواب منجر به برانگیختگی در خواب شده و باعث خواب آلودگی مفرط روزانه می شود، افزود: این اختلال با افزایش سن بیشتر دیده می شود، شیوع آن در افراد نرمال 30 تا 50 سال حدود 5 درصد و در افراد بزرگتر از 50 سال تا 30 دردصد و در افراد بزرگتر از 65 سال حدود 45 سال گزارش می شود.

 

این روانپزشک عنوان کرد: خواب آلودگی مفرط روزانه و خستگی دومین گروه بزرگ اختلالات خواب هستند، خستگی وضعیتی است که در آن به دنبال فعالیت جسمانی با روانی ظرفیت با کفایت فرد برای کار کاهش می یابد این وضعیت بیانگر میل مقاومت ناپذیر برای خواب و تمایل به خوابیدن نیست. بیشتر پژوهش های انجام شده شیوع خواب آلودگی روزانه را 5 تا 15 درصد گزارش کرده اند.

 

قلعه بندی تصریح کرد: اختلالات خواب شایع هستند ولی متاسفانه آموزش آن در دانشگاه ها با کاستی های جدی مواجه است. آموزش طب خواب در جهان در شرف تغییرات قابل ملاحظه ای است و از علوم پایه تا رشته های بالینی متنوع و مجزا را در برمی گیرد. تلفیق بیولوژی، بیوشیمی، فارماکولوژی، ژنتیک با رشته های بالینی مانند روانپزشکی، گوش، طب داخلی و ریه و طب کار با گستردگی و تنوع فراوانی که دارد امری دشوار است.

 

وی گفت: برای حل این مشکل بسیاری از دانشگاه‌های جهان درصدد افزایش طول دوره فلوشیپ خواب برآمده اند. گروهی نیز راه‌اندازی دوره تخصصی طب خواب را به عنوان رشته ای مستقل و مجزا مطرح می کنند.

/ 0 نظر / 11 بازدید