آلودگی هوا و دردهای شکمی به ویژه در زنان

آلودگی هوا

محققان کانادایی اعلام کردند: آلودگی هوا می‌تواند باعث بروز دردهای شکمی شود.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، به گفته این محققان؛ دردهای شکمی یکی از شایع‌ترین علل مراجعه به بخش اورژانس در بیمارستان‌ها است که می‌تواند با آلودگی هوا در ارتباط باشد.

دکتر گیلاد کاپلان محقق دانشگاه کالگاری در بررسی‌های خود مشاهده کرد که بیش از 95 هزار بیمار مبتلا به دردهای شکمی با دلایل نامشخص از بخش اورژانس بیمارستانهای شهر ادمونتون در ایالت آلبرتا در مدت مشخصی ترخیص شده‌اند. این تحقیق هم چنین روی بیش از 25 هزار بیمار مبتلا به درد در ناحیه شکم در بیمارستانی در مرکز مونترال تکرار شد. بعلاوه از اطلاعات مرکز ملی کنترل آلودگی هوا در کانادا برای تعیین سطح تماس با ازن، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید سولفور، مونوکسید کربن و مواد ذره‌ای در اندازه‌های مختلف در هر ساعت در ادامه تحقیقات استفاده شد.

مطالعات نشان داد: نزدیک به دو سوم از بیمارانی که به علت درد شکمی نامشخص به بخش اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند زنان هستند و اکثر آنها نیز در گروه سنی 15 تا 24 سال قرار دارند. همچنین معلوم شد تعداد مراجعه زنان جوان به دلیل بروز این قبیل دردها به بیمارستان در روزهایی که آلودگی هوا بیشتر است، افزایش می‌یابد.

کاپلان و همکاران وی دریافتند: بروز دردهای شکمی در زنان جوان در اثر افزایش آلودگی هوا بیشتر است و علت این امر افزایش نرخ ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر در بین زنان است.

/ 0 نظر / 70 بازدید