گریه در مصیبت ها مانع از بروز بیماری های روانی می شود

یک فوق تخصص تحقیقات پزشکی گفت: افرادی که در مصیبت هایی مانند از دست دادن خویشاوندان و نزدیکان گریه نمی کنند، در آینده بیشتر از دیگران به بیماری های روانی مبتلا می شوند.

گریه در مصیبت ها مانع از بروز بیماری های روانی می شود

'مهدی اخبارده ' به خبرنگار علمی ایرنا افزود: هر کسی در طول زندگی خویش خواسته یا ناخواسته به درجاتی از ناملایمات روزمره دچار می شود که دراین زمینه مغز راهکارها و سازوکارهای دفاعی خاص خود را برای تخفیف این دردها دارد.

به گفته وی گریه و اشک از جمله ابزارهایی است که مغز انسان در تخفیف این وقایع ناگوار به کار می گیرد . تلخی حاصل از دست دادن خویشان و نزدیکان با استفاده از همین ابزار طبیعی به میزان چشمگیری کاهش می یابد .

این پژوهشگر ادامه داد: در صورت عدم استفاده از این سازوکارها و یا سرکوب آنها، این وقایع تلخ تبدیل به کوه یخ عظیمی می شوند که مقدار کمی از آن بر روی آب قابل دیدن است و قسمت عظیم آن در زیر آب.

به گفته وی در این حالت بخش زیادی از این غم، به مرور زمان شاید بعد از سالها در لباس انواع بیماری های روانی در فرد پدیدار می شود .

این پژوهشگر مرکز تحقیقات تغذیه بالینی آمریکا یادآور شد : با مرور زمان از چند روز تا چندین هفته، تجارب از قسمت خوداگاه مغز به قسمت ناخوداگاه آن می رود و اینجاست که اگر فردی بدون استفاده از سازوکارهای دفاعی مذکور، همین وقایع را بدون تخفیف به ناخوداگاه مغز بفرستد، در میان مدت مستعد ابتلا به انواع بیماریهای اختلالات خلقی خواهد شد.

اخبارده تاکید کرد: ولی اگر فرد از قدرت دفاعی بدن در مواقع رویارویی با این حوادث استفاده کند، باعث تخفیف این دردها قبل رسیدن آنها به قسمت ناخوداگاه مغز می شود.

به گفته وی فرد با گریه کردن می تواند خود را تا میزان زیادی در برابر ابتلا به اختلالات خلقی بیمه کند.

اخبارده اظهار داشت:سالهاست که بین ارتباط بیماری های خلقی و هیپنوتیزم بحث های فراوانی وجود دارد .گاهی فرد هیپنوتیزم شده توسط گروه درمانگر پس از هیپنوتیزم احساس شادی و رضایت می کند و گاهی وضع برعکس می شود.

این پژوهشگر گفت : درمانگران از توضیح این که چرا در بعضی افراد نتایج امیدوار کننده و در بعضی برعکس است، عاجز مانده اند.

اخبارده خاطرنشان کرد : نتایج تحقیقات اخیر در هیپنوتیزم درمانی نشان می دهد که در مواقع هیپنوتیزم فرد خاطرات سنگین و تلخ زندگی فرد هیپنوتیزم شده را به قسمت خوداگاه می آورد، بار آن را می کاهد و دوباره این خاطره را به قسمت ناخوداگاه می برد.

وی گفت : هیپنوتیزم گر در این مرحله واقعه تلخ گذشته بیمار را کاهش می دهد و آن را با شدت و حدت کمتری به ناخوداگاه مغز برمی گرداند ازاین رو پس از هیپنوتیزم ، شخص احساس سبکی و آسودگی خاطر می کند.

به گفته اخبار ده ، نتایج این تحقیق که در مرکز تحقیقات تغذیه بالینی آمریکا انجام شده است علاوه بر روشن کردن نحوه تاثیرعلمی هیپنوتیزم مناسب بر روند درمان خلق افسرده بیمار، باعث تایید تاثیر بخشی بیش از پیش این نوع درمان است .

منبع : ایرنا

/ 0 نظر / 8 بازدید