راه اصلی انتقال هپاتیت B در کشور، از مادران حامله به نوزادان است

فوق تخصص گوارش و کبد و عضو انجمن متخصصان گوارش و کبد آمریکا گفت: راه اصلی انتقال هپاتیت B در کشور ما از مادران حامله مبتلا به ویروس این نوع هپاتیت، به نوزادان است.

راه اصلی انتقال هپاتیت B در کشور، از مادران حامله به نوزادان است

دکتر 'فریبرز منصور قناعی' در حاشیه برگزاری کنفرانس علمی کشوری هپاتیت های ویروسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: همه مادران در زمان حاملگی بایستی آزمایش هپاتیت B را انجام دهند.

وی اظهار داشت: مادران حامله مبتلا به هپاتیت B و دارای آنتی ژن (اچ بی ای) مثبت، بین 70 تا 90 درصد عفونت را به نوزادان منتقل می کنند.

وی با بیان این مطلب که واکسن هپاتیت B از سال 1370 به همه نوزادان تزریق می شود، خاطر نشان کرد: اما تزریق این واکسن در نوزادان مادران مبتلا به هپاتیت B، به تنهایی کافی نیست بلکه به این نوزادان ایمیونوگلوبولین نیز باید تزریق شود.

این متخصص امراض داخلی، تماس جنسی، سوزن های تزریقی آلوده و انتقال از طریق بزاق و دهان را از راه های انتقال هپاتیت B عنوان و اضافه کرد: این نوع هپاتیت در صورت ورود به بدن، خارج نمی شود اما با استفاده از دارو می توان این ویروس را کنترل کرد.

قناعی، با بیان این مطلب که ویروس هپاتیت C نیز بیشتر از راه تماس افراد با خون آلوده به این ویروس و تماس جنسی منتقل می شود، اظهار داشت: ویروس این نوع هپاتیت نیز 60 تا 70 درصد با درمان از بین می رود.

به گزارش ایرنا، سمینار کشوری هپاتیت های ویروسی صبح روز پنجشنبه از سوی مرکز تحقیقات گوارش و کبد استان گیلان و با همکاری مرکز تحقیقاتی گوارش و کبد دانشگاه بقیه الله و با هدف آگاهی و ارتقای سطح دانش پزشکان در سالن اجتماعات مرکز آموزشی درمانی رازی رشت برگزار شد.

منبع : ایرنا

/ 1 نظر / 8 بازدید
arash

salam.bloge ghashngi dari.be manam ye sar bezan. www.zavyeh.com www.arash-soft.blogsky.com