احتمال افسردگی در کودکان آزار دیده دو برابر سایرین است

جدیدترین مطالعات دانشمندان حاکی از آن است که خطر بروز دوره های مکرر و طولانی افسردگی در کودکانی که بدرفتاری می بینند، دو برابر است.

احتمال افسردگی در کودکان آزار دیده دو برابر سایرین است

 

به گزارش پایگاه اینترنتی بی بی سی نیوز، این تحقیقات نشان می دهد، احتمال آن که این بیماران به معالجه واکنش نشان دهند، کمتر است.
محققان می گویند بدرفتاری در کودکی عامل افسردگی تقریبا یک نفر از هر 20 نفر در انگلیس است.
موسسه خیریه 'سین' (Sane) اعلام کرد: مطالعه تازه این مساله را نشان می دهد که ضربه روحی در کودکی چقدر می تواند خسارت بار باشد.
یک پنجم مردم در مقطعی از زندگی دچار نوعی از افسردگی می شوند.
محققان در موسسه روانپزشکی کینگز کالج لندن درحال تحقیق درباره افسردگی هایی هستند که در طول زندگی انسان ها تکرار می شود .
آنها نتایج 16 مطالعه مختلف را که در مجموع به روی 23 هزار نفر انجام شده بود، مرور کردند و دریافتند که بدرفتاری دیدن در کودکی مانند طرد شدن از سوی مادر، بدرفتاری سخت جسمی و سوءاستفاده جنسی خطر ابتلا به این نوع افسردگی را دو برابر می کند.
دکتر' رودلف اوهر ' یکی از محققان گفت: اگر این حوادث زود در زندگی رخ دهد، اثر عمیق تری دارد.
در انگلیس 16 درصد مردم تا سن 33 سالگی به افسردگی مزمن مبتلا می شوند. یک چهارم این افراد در کودکی بدرفتاری دیده اند.
مطالعه ای جداگانه به روی 3098 نفر نشان داد که کسانی که در کودکی با آنها بدرفتاری شده است همچنین نسبت به معالجه دارویی و روانی واکنشی بدتر نشان می دهند.
براساس نتایج این تحقیق دخالت های زودهنگام برای پیشگیری و درمان می تواند موثرتر باشد.
هیچ توضیح دقیقی در مورد علت ارتباط میان بدرفتاری، تغییرات فیزیکی در کودکی و افسردگی مزمن که 20 سال بعد یا دیرتر روی می دهد ، وجود ندارد.
تصور می شود که بدرفتاری در کودکی باعث تغییراتی در مغز، سیستم دفاعی بدن و برخی غدد هورمونی می شود که بعضی از آنها هنوز در بزرگسالی وجود دارند.
یک مکانیسم احتمالی چیزی به نام تغییرات 'اپی ژنتیک' در DNA است. درحالی که تغییری در کد ژنتیکی وجود ندارد اما محیط زیست ممکن است نحوه 'بیان' ژن ها را تغییر دهد.
'مژوری والاس ' مدیر موسسه خیریه بهداشت روانی 'سین' گفت: ممکن است خیلی آشکار به نظر برسد که ضربه های روحی در زندگی می تواند ما را افسرده کند، اما مطالعه تازه این مساله را نشان می دهد که چنین ضربه هایی وقتی در دوره کودکی زمانی که مغز هنوز درحال رشد است ، روی می دهد، چقدر می تواند خسارت بار باشد.
وی افزود: همه ما باید نگران این موضوع باشیم که بدرفتاری و غفلت چگونه می تواند میراثی دردناک از خود به جا بگذارد که می تواند عمری دوام آورد، با این حال نباید ناامید شویم. تحقیقاتی مثل این می تواند راه را برای رفتار بهتر با کودکان و تدابیر پیشگیرانه همواره کند.
نتایج این تحقیقات در نشریه روانپزشکی آمریکا چاپ شده است.

منبع : ایرنا

/ 0 نظر / 6 بازدید