تشخیص سرطان سینه از روی تار مو

محققان استرالیایی آزمایشی ارایه کرده اند که غربالگری سرطان سینه را با استفاده از تار مو امکان پذیر می کند. این آزمایش می تواند جایگزین معتبری برای ماموگرافی باشد.

1390/11/08 - 12:06

به گزارش ساینس دیلی، شرکت SBC Research ، هشتاد بیمار را مورد آزمایش قرار داده است . قصد آنها تایید این فرضیه بود که زنان مبتلا به سرطان سینه میزان بسیار بیشتری فسفولیپید در جریان خونشان دارند و این میزان در موهای آنها قابل تشخیص است.

این شرکت که قصد تجاری سازی این آزمایش را دارد، اعلام کرد که این آزمایش می تواند برای زنان در تمامی سنین به عنوان یک شیوه غربالگری اولیه مورد استفاده قرار گیرد.

این در حالی است که شیوه ماموگرافی عمدتا برای زنان بالای 50سال کاربرد دارد.

محققان دراین آزمایش ، شیوه خود را بر پایه این کشف قرار دادند که موی زنان مبتلا به سرطان سینه ساختار سلولی متفاوتی نسبت به سایر زنان دارد.

آنها از فناوری سینکروترون اشعه ایکس برای تشخیص 70 درصد زنانی که سرطان سینه داشتند، استفاده کردند. در این آزمایش مشاهده شد حلقه ای در موهای زنان سرطانی وجود دارد که در موهای افراد سالم نیست.

اما محققان اکنون راهکار دیگری را به کار گرفتند و براین باورند که این راهکار آزمایش دقیق تری است.

آنها فردی را یافتند که با وجود داشتن حلقه در موی خود مبتلا به سرطان سینه نبود.

دانش پژوهان دریافتند این فرد از روغن زیتون برای تغذیه موهای خود استفاده می کرده است و پس از آن که این روغن را کنار گذاشته و حلقه ها نیز ناپدید شده اند.

از این رو دانشمندان دریافتند این حلقه موجود در موهای این افراد لیپیدی است.

فرضیه این بود که تومور موجب افزایش لیپید در بیماران می شود و این لیپید به جریان خون وارد و در تار مو تلفیق می شود.

محققان به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد محتوای لیپیدی در غشای سلول های سرطانی در مقایسه با بافت طبیعی افزایش می یابد.

غشای سلول ها از لیپید تشکیل شده اند و آنچه که ظاهرا در سرطان سینه روی می دهد این است که خاصیت سیالی این لیپیدها افزایش می یابد و دانشمندان فکر می کنند به این دلیل است که سرطان قابلیت تهاجم دارد.

منبع : ایرنا

/ 2 نظر / 7 بازدید
مسابقه انتخاب برترین وبلاگ ایرانی

**مژده به تمام وبلاگ نویسان جوان** مسابقه انتخاب برترین وبلاگ ایرانی در مورد محتوای وبلاگ های بخش آزاد محورهای زیر پیشنهاد می شود: - سرگرمی - مسائل اجتماعی و فرهنگی - دانلود سنتر - هنر و ادبیات بخش تخصصی: - علم و فناوری -پزشکی و سلامت -جنگ افزار جوایز مسابقات: نفر اول: جایزه بهترین وبلاگ ایرانی= 100 مگ فضای رایگان+ یک دومین .IR+ نصب سیستم ورد پرس به صورت رایگان+ آموزش نحوه انتقال کل وبلاگ،معرفی وبلاگ شما در بخش زوم بلاگ سایت زوم لینک به عنوان بهترین وبلاگ ایرانی نفرات دوم و سوم : 100مگ هاستینگ رایگان + معرفی وبلاگ شما در بخش زوم بلاگ سایت زوم لینک به عنوان بهترین وبلاگ ایرانی کلیه شرکت کنندگان در مسابقه: تخفیف جهت خرید هاستینگ + طراحی سایت و معرفی وبلاگ شما در بخش زوم بلاگ سایت زوم لینک به عنوان بهترین وبلاگ ایرانی آدرس شرکت در مسابقه: http://zoomlink.ir/index.php/zoom-zoom/zoom-blog

توکلی

به خانه ما سر بزن. حتما مطلبي پيدا مي‌کني که به آن علاقه‌مند شوي. يا حتي مي‌تواني مقاله‌اي بنويسي و پنجره تازه‌اي براي اهل خانه باز کني. "مي‌دونستي" www.midoonesti.com