افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه با استفاده از خوش بوکننده های زیر بغل

محققان دریافته اند ترکیب شیمیایی که به عنوان نگه دارنده در برخی لوازم آرایشی- بهداشتی مانند اسپری های ضد عرق و خوش بو کننده استفاده می شود ،خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

1390/11/16 - 12:31

به گزارش هلث نیوز، 'پارابن'ها ترکیب شیمیایی هستند که در محصولات بهداشتی - آرایشی مانند مرطوب کننده ها، آرایشی ها، فوم اصلاح، لوسیون های برنزه کننده و خمیر دندان وجود دارد.

این ترکیبات همچنین در بسیاری از خوش بو کننده های زیربغل، گوشت فرآوری شده ، کیک و شیرینی و برخی از تنقلات به کار می روند.

پژوهش های انجام شده بر روی این ترکیبات از سال 1998 تا کنون، نگرانی ها را در مورد نقش بالقوه این مواد شیمیایی در بروز سرطان سینه افزایش داده است.

پارابن ها ساختارهای شبه استروژنی دارند.استروژن نیز نقش مهمی را در بروز و رشد سرطان سینه ایفا می کند.

پژوهشگران دانشگاه ریدینگ انگلیس در مطالعه ای بافت سینه 40 زن را که از 2005 تا 2008 برای درمان سرطان سینه تحت ماستکتومی قرار داشتند ، بررسی کردند.

آنها از هر بافت، چهار نمونه تهیه کردند. دانشمندان دریافتند 99 درصد نمونه ها حاوی دستکم یک ترکیب پارابن و 60 درصد حاوی پنج ترکیب پارابن بودند.

محققان دریافتند زنانی که از اسپری های خوش بوکننده استفاده نمی کردند نیزمیزان قابل توجهی پارابن در بافت سینه خود داشتنند این امر حاکی از آن بود که این ترکیبات شیمیایی از منبع دیگری نیز می تواند وارد بافت سینه شود.

پارابن ها از پرکاربردترین دسته های مواد نگه دارنده هستند.

نگه دارنده ها (Preservatives) به موادی اطلاق می شوند که به منظور محافظت از آلودگی میکروبی یک محصول غذایی یا دارویی در دوره نگه داری محصول و در هنگام مصرف، در فرمول آن محصول استفاده می شود.

منبع : ایرنا

/ 0 نظر / 4 بازدید