آلودگی هوا و استفاده از ماسک مناسب

توصیه‌های بهداشتی هنگام بروز پدیده آلودگی هوا

ماسک، آلودگی هوا

همه ‌ساله با شروع فصل سرما و روشن شدن وسایل گرمازا، آلودگی هوا بیشتر احساس می ‌شود. این موضوع به این معنی نیست که ما در فصول گرم سال آلودگی نداریم، بلکه سرمای هوا باعث می ‌شود که ما آلودگی را بیشتر احساس کنیم.

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به هموطنان توصیه کرد: در هنگام بروز پدیده آلودگی هوا، از ماسک مناسب استفاده کنند. این ماسک باید از جنس فیبر باشد، نه ماسک پارچه ‌ای و نه ماسک دندانپزشکی و بعد از هر بار مصرف باید تعویض شود.

 

بنا براین گزارش، هنگام بروز پدیده آلودگی هوا، فضای داخل خانه هم به اندازه هوای بیرون خانه دچار آلودگی می ‌شود که برای جلوگیری از این کار بهتر است، هر روز میزان حرارت وسیله گرمازا را در کمترین حد خود قرار داده تا هوای خانه عوض شود.

 

این گزارش اضافه می ‌کند: در آلودگی هوا، کودکان بیشتر از افراد دیگر آسیب می ‌بینند و باید امکانات لازم را برای حفظ سلامتی آن ها مهیا کرد.

ماسک

مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، توصیه کرد: تغذیه مناسب برای کاهش مضرات آلودگی هوا، مهم است به همین منظور مصرف شیر و ماست کم چرب، میوه‌ ها و سبزیجات تازه برای دفع مسمومیت از بدن به ویژه مسمومیت ناشی از سرب بسیار مفید است.

 

این گزارش حاکی از آن است که: در هنگام بروز پدیده آلودگی هوا، از خوردن فست‌ فودها (غذاهای آماده) و مواد غذایی حاوی مواد نگه دارنده مثل چیپس و انواع کنسرو خودداری کنید.

 

ذرات ریز ناشی از آلودگی هوا روی سطح پوست می ‌نشینند، بنابراین هنگام شستشوی دست و صورت از آب خالی استفاده نکنید، زیرا این ذرات در صورت آمیخته شدن با آب، ماده اسیدی ضعیفی را ایجاد می ‌کند که به مرور باعث پیری زودرس پوست می ‌شود.

/ 0 نظر / 35 بازدید