تهیه واکسن از شتر برای بیماری‌های ویروسی و باکتریایی

خبرگزاری فارس: : وزیر جهادکشاورزی گفت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی به منظور تهیه واکسن برخی از بیماری‌های ویروسی و باکتریای با استفاده از شتر بتوانند گامی بلند به منظور مقابله با بیماری‌های بدارد.

خبرگزاری فارس: تهیه واکسن از شتر برای بیماری‌های ویروسی و باکتریایی

 

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، صادق خلیلیان امروز در پیام خود به آئین افتتاح اولین کنگره ملی شتر در مشهد که توسط  هادی فامیل قدکچی، رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی کشور قرائت شد، آمده است: برگزاری این کنگره گامی بزرگ در راستای توسعه تحقیقات دامپزشکی در زمینه بررسی و شناخت اولویت‌های مورد نیاز برای توسعه شترداری در کشور است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: پرورش شتر در کشور ما دارای پیشینه‌ای کهن و تاریخی دارد و نیاکان ما با استفاده از این حیوان صبور و بردبار توانستند تجارت و بازرگانی را در جاده ابریشم توسعه داده و گام‌های بلندی در راستای تبادل فرهنگ و آداب و رسوم بین ملت‌های منطقه بردارند.

خلیلیان ادامه داد: شتر حیوانی است که 6 بار ذکر آن در قرآن آمده است و خداوند در سوره الغاشیه آدمی را به دقت در آفرینش شتر فراخوانده و می‌فرماید: آیا به شتر نمی‌نگرند که چگونه آفریده شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه پیام خود آورده است: بدیهی است که رازی بزرگ در این دعوت الهی نهفته و چه بسا در مطالعه بر روی فیزیولوژی، آناتومی، هیستولوژی و هیستوپاتولوژی این دام رازهایی نهفته باشد که جامعه متمدن امروز هنوز به آن پی نبرده باشد، لذا اینجانب به نوبه خود، تمامی محققان و پژوهشگران علوم دامی را به تحقیق و تفحص و مطالعه و بررسی بر روی خصوصیات این دام فرامی‌خوانم و امیدوارم که این تحقیقات برای کشور مثمر و مفید باشد.

وی تصریح کرد: امیدواریم سازمان دامپزشکی و معاونت تولیدات دامی در حوزه فعالیت خود و موسسات تحقیقاتی و مطالعاتی ما خصوصا موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در عرصه‌هایی نظیر شناسایی و بررسی بیماری‌های شتر و تهیه واکسن برای برخی از بیماری‌های ویروسی و باکتریای این حیوان بتوانند گامی بلند به منظور مقابله با بیماری‌های شتر بردارند و زمینه را برای پرورش شترداری در کشور فراهم کنند.

منبع : خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 7 بازدید