قرار گرفتن در معرض دود سیگار با ناشنوایی ارتباط دارد

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض دود سیگار در دوران نوجوانی، احتمال ابتلا به ناشنوایی پیشرونده را افزایش می دهد.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار با ناشنوایی ارتباط دارد

به گزارش ایرنا و به نقل از زینیوز، محققان در این مطالعه که در مجله Archives of Otolaryngology-Head and Neck Surgery منتشر شده است، متوجه شدند کودکانی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند احتمال ابتلا به عفونت راجعه گوش میانی ( و یا اوتیت میانی) در آنها بیشتر است.
آنها افزودند: قرار گرفتن در معرض دود سیگار همچنین این احتمال را دارد که بر تکامل شنوایی تاثیر بگذارد و به کاهش شنوایی حسی منجر شود.
در این مطالعه که در فاصله زمانی میان سال های 2005 تا 2006 بر روی هزار و 533 نوجوان 12 تا 19 ساله انجام شد محققان نوجوانانی را که در معرض دود سیگار قرار نداشتند با آنهایی که در معرض دود سیگار بودندمقایسه کردند.
نتایج این مطالعه نشان داد: نوجوانانی که در معرض دود سیگار قرار داشتند میزان ببشتری از تناوب پایین و بالای کاهش شنوایی را نشان می دادند.
نتایج این مطالعه همچنین نشان داد که بیش از 80 درصد از شرکت کنندگان مبتلا به کاهش شنوایی اطلاعی از اختلال خود نداشتند.
از آنجا که کاهش شنوایی در سال های اولیه زندگی می تواند مشکلاتی را در ارتباط با تکامل و عملکرد به دنبال داشته باشد محققان متذکر شدند که نتایج این مطالعه می تواند پیامدهای مهمی برای بهداشت عمومی داشته باشد.
محققان نتیجه گرفتند: نوجوانانی که در معرض دود سیگار قرار دارند لازم است تحت نظارت شدیدتر در ارتباط با کاهش شنوایی قرار بگیرند.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

/ 0 نظر / 8 بازدید