مصرف غذاهای فوری با ابتلاء به افسردگی ارتباط دارد

یک مطالعه که به تازگی منتشر شده است نشان می دهد که مصرف غذاهای تجاری پخته مانند کیک یزدی، شیرینی های صبحانه و غذاهای فوری مانند همبرگر، هات داگ و پیتزا با ابتلاء به افسردگی ارتباط دارد.

1391/01/29 - 11:35

نتایج این مطالعه که به تازگی و به ریاست دانشمندان دانشگاه 'لاس پالماس دو گارن کاناریا' و دانشگاه 'گرانادا' انجام شده نشان می دهد که مصرف کنندگان غذاهای فوری در مقایسه با آنهایی که این نوع غذاها را به مقدار کم مصرف می کنند و یا اصلا مصرف نمی کنند 51 درصد بیشتر احتمال دارد به افسردگی مبتلا شوند.

علاوه بر این، یک ارتباط علت و معلولی در این خصوص مشاهده شد. به بیان دیگر این بدان معنی است که هر چه مقدار بیشتری غذای آماده مصرف کنید خطر ابتلاء به افسردگی بیشتر می شود.

این مطالعه نشان می دهد افرادی که بیشترین غذاهای آماده و غذاهای پخته شده تجاری را مصرف می کنند بیشتر احتمال دارد که مجرد باشند و فعالیت فیزیکی کمی و عادات غذایی ضعیفی داشته باشد که می تواند شامل مصرف کم میوه، خشکبار، ماهی، سبزیجات و روغن زیتون باشد.

سیگار کشیدن و کار کردن بیش از 45 ساعت در هفته از دیگر ویژگیهای رایج این گروه از افراد است.

حتی مصرف مقادیر کم این نوع مواد غذایی احتمالا به طور قابل توجهی با ابتلاء به افسردگی ارتباط دارد.

در این مطالعه هشت هزار و 964 شرکت کننده که افسردگی نداشتند و یا داروهای ضد افسردگی مصرف نمی کردند مورد بررسی قرار گرفتند.

این افراد برای شش ماه مورد ارزیابی قرار گرفتند و در این مدت 493 مورد ابتلاء به افسردگی و یا آغاز مصرف داروهای ضد افسردگی تشخیص داده شد.

این مطالعه در مجله Public Health Nutrition منتشر شده است.

منبع : ایرنا

/ 1 نظر / 5 بازدید

درج عکس کودکان زیبا و شاگردان ممتاز ایرانی ***** کــامــلا رایـــــگان ***** <<< همراه با قرعه کشی و جوایز>>> "شیرازفردا"بزرگترین سایت اجتماعی تبلیغاتی شهر شیراز به مناسبت بهار طبیعت و نزدیکی به "روز جهانی شیراز"15 اردیبهشت ماه جشنواره رایگان خود را اعلام میدارد شما نیز از هرکجای ایران عزیزمان می توانید عکس کودکان زیبا و شاگردان ممتاز خود را رایگان در "شیرازفردا" درج نمایید. هر سه ماه یکبار به کودکانی که از نگاه کاربران بیشترین امتیاز را آورده باشند جوایزی تقدیم میگردد. روابط عمومی شیرازفردا ********************************************** *کد تخفیف در محل مخصوص "در شیرازفردا" درج شده است* * و عکس انتخابی شما با انتخاب گزینه "ادامه جهت * * پرداخت الکترونیک" بدون انتقال به بانک درج خواهد * *شد. * ********************************************** تایید عکس ممکن است بین 3-6 ساعت کاری به طول انجامد http://www.shirazefarda.com لطفا با قرار دادن این