ویتامین D را فراموش نکنید

کارشناسان می‌گویند مردانی که قصد پدر شدن دارند و می‌خواهند صاحب فرزند شوند باید زمان بیشتری را در تماس با نور خورشید باشند چون نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که افزایش ویتامین D در بدن به تقویت کیفیت و کارآیی اسپرم‌ها (سلول‌های جنسی مردانه) کمک می‌کند و در نتیجه توان تولیدمثلی مردان را بهبود می‌بخشد.

به گزارش ایسنا، این کارشناسان با مطالعه روی 340 مرد شرکت کننده در این آزمایشات دریافتند ویتامین D که در اثر تماس با نور خورشید در بدن تولید می‌شود کیفیت اسپرم‌ها را بالا می‌برد.

کارشناسان دانشگاه کپنهاگ در این آزمایشات متجه شدند که ویتامین D در واقع قدرت بارورسازی سلولهای جنسی مردانه را افزایش می‌دهد. این کارشناسان کیفیت عملکرد اسپرم‌های 300 مرد را که به طور اتفاقی گزینش شده بودند با تمام جزئیات مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و سپس اسپرم‌های 40 مرد دیگر را در آزمایشگاه به دقت بررسی کردند.

همزمان مقدار ویتامین D موجود در خون این افراد نیز اندازه‌گیری شد. بررسی‌ها نشان داد که تقریبا در نیمی از این مردان مقدار ویتامین D موجود در خون آنها کافی نیست که علت آن کم بودن تماس آنها با نور خورشید بود.

قرار گرفتن درمعرض نور خورشید یکی از فاکتورهای اصلی و اولیه برای تولید ویتامین D در بدن است که به تنظیم میزان کلسیم و فسفر برای تولید استخوانهای سالم کمک می‌کند. این یافته در واقع تاییدی بر مطالعات قبل است که نشان دادند ویتامین D با تولید اسپرم‌ها ارتباط مستقیم دارد.

/ 0 نظر / 9 بازدید