کمربند تنگ خطر سرطان گلو و گوارش را افزایش می دهد

 تحقیقات جدید محققان اسکاتلندی نشان می دهد افرادی که کمربند تنگ می پوشند بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان گلو و دستگاه گوارش قرار دارند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری دیلی میل، محققان دانشگاه های گلاسکو و استراتکلاید و بیمارستان عمومی جنوب اسکاتلند گفتند : استفاده از کمربند تنگ خطر ابتلا به سرطان گلو و دستگاه گوارش را افزایش می دهد. این خطر در افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر از دیگران است.
محققان اسکاتلندی بر این باورند که یک کمربند تنگ سبب می شود اسید معده به مری آسیب وارد کند. در نتیجه خطر ابتلا به سرطان مری افزایش می یابد.
در این تحقیق از ۲۴ داوطلب که هیچ سابقه ریفلاکس اسید معده نداشتند، خواسته شد دستگاهی را که اطلاعات را قبل و بعد از غذاخوردن داوطلبان ضبط می کند، ببلعند.
سپس میزان ریفلاکس اسید معده داوطلبان پیش از پوشیدن کمربند تنگ و پس از آن اندازه گیری شد.
نتایج نشان داد زمانی که شرکت کنندگان کمربند تنگ می پوشند از ریفلاکس اسید معده بیشتری رنج می برند. این یافته به خصوص در افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر خود را نشان می دهد.
به گفته محققان کمربند تنگ به معده فشار وارد می کند و سبب سوزش سر معده می شود. این عارضه در دراز مدت احتمال ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهد
/ 0 نظر / 10 بازدید