بالا بودن قند خون با کاهش حافظه ارتباط دارد

نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد، احتمال ابتلا به مشکلات مرتبط با حافظه در افرادی که سطح قند خون بالا دارند حتی اگر دیابت نداشته باشند ، بیشتر است.

به گزارش ایرنا از یونایتدپرس، دکتر ˈاگنس فلوئلˈ از دانشگاه علوم پزشکی برلین در آلمان گفت: افرادی که سطح قند خون پایین تری دارند در آزمون های حافظه ای امتیازات بهتری می گیرند.

در این مطالعه 141 نفر با متوسط سنی 63 سال که دیابت و یا بیماری های پیش ابتلا به دیابت نداشتند، مورد بررسی قرار گرفتند.

از افراد شرکت کننده در این مطالعه خواسته شد تا فهرستی متشکل از 15 لغت را در مدت 30 دقیقه به یاد آورند.

افراد شرکت کننده در این مطالعه دارای اضافه وزن نبودند و همچنین الکل مصرف نمی کردند . آنها همچنین مشکلات حافظه ای و تفکری نداشتند. 

محققان از افراد شرکت کننده در این مطالعه، اسکن های مغزی گرفتندتا بتوانند اندازه منطقه هیپوتالاموس مغز را که نقش مهمی در حافظه دارد، اندازه بگیرند.

نتایج این مطالعه که در نشریه Neurology منتشر شده است ، نشان داد افرادی که لغات کمتری را به یاد می آورند، سطح قند خون بالاتری داشتند.

علاوه بر این افرادی که سطح قند خون بالایی داشتند حجم هیپوتالاموس کوچکتری داشتند.

این نتایج نشان می دهد، حتی در افرادی که سطح قند خون عادی دارند، پایین آوردن سطح قند خون می تواند راهبرد نوید بخشی برای پیشگیری از مشکلات حافظه ای باشد که در سالخوردگی به آن مبتلا می شوند.

همچنین راهکارهایی مانند پایین آوردن جذب کالری و افزایش فعالیت فیزیکی در پیشگیری از مشکلات حافظه ای در سالخوردگی موثر هستند.

/ 0 نظر / 7 بازدید