کرم ضد آفتاب با جلوگیری از سوختگی، مانع بروزسرطان پوست می شود

محققان اعلام کردند: کرم ضد آفتاب نه تنها ۱۰۰ درصد از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کن، بلکه به همین دلیل مانع از ابتلا به سرطان پوست می شود.

به گزارش ایرنا و به نقل از شین هوا، محققان دانشگاه فناوری کویینزلند استرالیا با انجام مطالعاتی اثر کرم ضد آفتاب را در جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست بررسی کردند.
محققان پس از نمونه برداری بافت پوستی ۵۷ نفر قبل و بعد از قرار گرفتن در برابر اشعه ماورای بنفش آفتاب چه با کرم ضد آفتاب و چه بدون کرم ضد آفتاب متوجه شدند: استفاده از این کرم ها به شکل موثری از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کند.
این تحقیقات همچنین نشان داد که کرم های ضد آفتاب از ژنی به نام پی ۵۳ که در پیشگیری از ابتلا به سه نوع سرطان پوست نقش دارد، محافظت می کند.
الکه هاکر یکی از محققان دانشگاه فناوری کویینزلند گفت: به محض اینکه پوست دچار آفتاب سوختگی شود، ژن پی ۵۳ آفتاب سوختگی را ترمیم و از بروز سرطان پوست جلوگیری می کند.
وی افزود: اما اگر پوست به طور مرتب دچار آفتاب سوختگی شود، ژن پی ۵۳ جهش می یابد و دیگر نمی تواند مانند قبل، آفتاب سوختگی را ترمیم کند از این رو احتمال ابتلا به سرطان پوست افزایش می یابد.
هاکر خاطر نشان کرد: این تحقیقات می تواند نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست و درمان پوست آسیب دیده ایفا کند.
/ 0 نظر / 4 بازدید