آلودگی های هوا عامل اساسی بیماری سرطان شناخته شد

سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل اعلام کرد که بر اساس تحقیقات انجام شده آلودگی بیش از حد فضای بیرونی بخصوص در جوامع شهری یکی از عوامل عمده شیوع سرطان های ریه و مثانه تشخیص داده شده است.

به گزارش ایرنا گروهی از پژوهشگران در نشستی که در این خصوص در مقر اصلی سازمان ملل برگزار شد، با ارایه گزارشی هایی علمی به بیان دلایل اثابت شده برای این موضوع پرداختند.
کریستوفر وایلد سرپرست آژانس تحقیقاتی در خصوص سرطان شناسی وابسته به سازمان بهداشت جهانی قرار گرفتن آلودگی هوا در فهرست عوامل سرطان زا را قدمی با اهمیت دانست و گفت : اکنون که میزان تماس گسترده مردم با هوای آلوده به عنوان یک عامل سرطان زا شناخته شده است، باید توجه داشت که راههای زیادی برای مقابله با آلودگی هوا وجود دارد.
وی خواستار اقدامات سریع جامعه بین المللی برای مقابله با آلودگی هوا در شهرهای بزرگ شد و هشدار دارد در صورت کوتاهی در این امر مهم طی سالهای آینده شاهد مرگ میلیون نفر به خاطر آلودگی هوا و ابتدا به بیماری سرطان خواهیم بود.
سرپرست این آژانس در گزارش خود یاد آور شد تنها در سال ۲۰۱۰ بالغ بر ۲۳۰ هزار نفر با ابتلا به بیماری سرطان ریه بدلیل آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.
وی تاکید کرد امروز ما ازهوایی تنفس می کنیم که به مواد مختلف سرطان زا آلوده است
کورف استاریف یکی از پژوهشگران آژانس بین المللی پژوهش در مورد سرطان طی سخنانی اظهار داشت اکنون مطمئن هستیم که آلودگی هوا علاوه بر نقشی که در ابتلای مردم به بیماریهای گوناگون دارد، مهم ترین عامل ابتلا به سرطان نیز محسوب می شود
وی گفت : هدف عمده تحقیقات این آژانس بررسی و آزمایش هوایی است که مردم بطور دائم تنفس می کنند و کمتر به عوامل این آلودگی توجه شده است.
به گفته وی، آلودگی ناشی از ترافیک یکی از مهمترین عوامل آلودگی هوای شهری بشمار می رود.

/ 0 نظر / 6 بازدید