فواید ورزش برای زنان باردار

عضو انجمن جهانی آسیب‌های ورزشی گفت: ورزش در دوران بارداری باعث کاهش دردهای زایمان و حتی موارد سزارین می‌شود البته به شرطی که مادران باردار با انجام‌ تمرینات‌ ورزشی به شدت خسته نشوند و بیماری‌هایی قلبی و تنفسی نداشته باشند.

خبرگزاری فارس: فواید ورزش برای زنان باردار

آرش شرافت وزیری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس در مورد فواید ورزش‌ در دوران ‌بارداری گفت:ورزش کردن باعث افزایش‌ اعتماد به‌ نفس‌، رفع افسردگی‌ و کاهش‌ ترس‌ از زایمان می‌شود و در مواردی حتی میزان انجام عمل سزارین را نیز کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: ورزش کردن همچنین باعث عدم‌ بروز تهوع‌ و استفراغ‌ در طول دوران ‌حاملگی‌، افزایش‌ اشتها، هضم‌ بهتر غذا و خواب‌ راحت می شود.

شرافت وزیری با اشاره به اینکه زنان باردار با انجام حرکات ورزشی تنفس بهتری خواهند داشت گفت: تحرک به میزان مناسب‌ عوارض‌ مسمومیت‌ بارداری را کم می کند.

این عضو انجمن جهانی آسیبهای ورزشی،آرتروسکوپی و جراحی زانو افزود: با انجام‌ تمرینات‌ ورزشی ‌عضلات‌ شکم‌ و سایر قسمت‌های‌ بدن ‌تقویت‌ می‌شود و مادر سنگینی‌ بار حاملگی‌ و دردهای‌ عضلانی‌ را کمتر احساس‌ می‌کند و زایمان‌ آسان‌ وسریعتری‌ خواهد داشت‌. اما ورزش برای تمام زنان باردار بی ضرر نیست.

وی گفت: انجام ‌ورزش،‌ محدودیت‌ خاصی برای زنان باردار ندارد به‌ شرطی‌ که به‌ شدت‌ او را خسته‌ نکند و خطری‌ متوجه‌ مادر و جنین‌ نباشد. اگر زنان باردار دچار فشارخون‌ شدید، ‌سابقه‌ زایمان‌ زود رس، ‌چاقی‌ و لاغری‌ مفرط، بیماری‌های‌ قلبی‌ و عروقی، دیابت‌، کم‌ خونی، بیماری‌های‌ ریوی، حاملگی‌ دوقلویی، تیروئید و صرع‌ دارند نباید ورزش کنند.

وی فعالیت‌های‌ ورزشی‌ توصیه‌ شده‌ در زمان بارداری را ‌پیاده‌روی دانست و گفت: پیاده‌روی‌ به‌ مدت‌ نیم‌ساعت‌ در روز و 10 دقیقه‌ ورزش‌صبحگاهی‌ راحت‌ترین‌ ورزش‌ هایی ‌است‌ که‌ مادر می‌تواند انجام‌ دهد. قدم‌زدن‌ باعث‌ فعال‌ شدن‌ جریان‌ خون‌ ‌می‌شود.

این عضو انجمن جهانی آسیبهای ورزشی،آرتروسکوپی و جراحی زانو گفت: مشاوره‌ با پزشک‌ قبل‌ از انجام ‌تمرینات‌ ورزشی‌، فعالیت ورزشی بر روی‌ سطح‌ صاف ‌و محکم‌، اجتناب‌ از انجام‌ تمرینات‌ ورزشی ‌در وضعیت‌ خوابیده‌ به‌ پشت‌، پوشیدن‌ لباس‌ راحت، پرهیز از ایستادن طولانی مدت و ‌ورزش‌ در هوای‌ گرم و مرطوب از مواردی است که‌ زنان باردار در هنگام‌ ورزش باید رعایت کنند.

/ 0 نظر / 24 بازدید