تزریق هورمون رشد و جلوگیرى از پیرى

هورمون رشد، جوانى و زنده دلى را به شما باز مى گرداند ابتدا این هورمون در شرایط پزشکى خیلى خاصى کارآیى دارد و براى افراد مسن سالم اصلاً مفید و مؤثر نخواهد بود.
هورمون رشد چیست؟
بدن، هورمون رشد را براى کمک به تقویت رشد در کودکى مى سازد. هورمون رشد توسط غده هیپوفیز (مخاطى) در مغز که به اندازه یک نخود است تولید مى شود. با افزایش سن مقدار تولید هورمون رشد کاهش پیدا مى کند.
کارآیى هورمون رشد چیست؟
این هورمون تنها باید توسط پزشک براى بیمار تجویز شود و براى افراد بزرگسالى که داراى مقدار کافى از آن نیستند، توصیه مى شود. زیرا کاهش و فقدان این هورمون مى تواند باعث ایجاد تومورهاى غده هیپوفیز شود و درنهایت منجر به پرتودرمانى یا جراحى این غده شود.
این هورمون براى افراد ذیل نیز تجویز مى شود:
۱) کودکان کوتاه قد ، ۲) کودکانى که به بیمارى کلیه مبتلا هستند ، ۳) کودکان مبتلا به سندروم ترنر (مربوط به اختلالات ژنتیکى) ، ۴) کودکان مبتلا به سندروم پارادر _ ویلى (مربوط به اختلالات ژنتیکى) ، ۵) تضعیف ماهیچه اى در اثر بیماریهایى مثل ایدز و HIV
مطالعات بر روى افرادى که با کمبود این هورمون مواجه هستند، نشان مى دهد تزریق هورمون رشد مى تواند:
۱) تراکم استخوان را افزایش دهد ، ۲) حجم ماهیچه را افزایش دهد ، ۳) چربى بدن را کاهش دهد ، ۴) توانایى قلب را براى انقباض تقویت کند ، ۵) باعث بهبود حوصله ، اعصاب و انگیزه شود ۶،) ظرفیت و توانایى افراد براى ورزش را افزایش دهد.
بنابراین برخى معتقدند هورمون رشد ترکیبى مى تواند به سلامت افراد مسنى که میزان هورمون رشد در بدن آنهاکاهش یافته کمک کند، تا جوانى و زنده دلى خود را دوباره به دست آورد.
«هورمون رشد براى سلامت افراد مسن چه کارى انجام مى دهد؟»
مطالعات بر روى افراد سالمندى که از این هورمون استفاده کرده اند، نشان مى دهد، تزریق این هورمون باعث افزایش حجم ماهیچه ها و کاهش چربى بدن مى شود. البته استفاده از هورمون و افزایش حجم ماهیچه ها باعث قویتر شدن آنها نشده است. این در حالى است که کارشناسان معتقدند: برنامه ورزشى قدرتى علاوه بر افزایش حجم ماهیچه ها باعث تقویت و قویتر شدن ماهیچه ها نیز مى شود و این راه، هم ارزانتر و هم مؤثرتر از تزریق هورمون رشد است.
خطرات استفاده از هورمون رشد
استفاده از هورمون رشد عوارضى نیز به دنبال دارد؛ ۱) عرق کردن بازوها و پاها، ۲) علائمى شبیه ورم مفاصل، ۳) علائم «تونل کارپل» . تونلى به نام کارپل در مچ دست وجود دارد، که گاهى این تونل در اثر عواملى قطور مى شود و به اعصاب دست فشار وارد مى کند و باعث کاهش قدرت مچ دست مى شود، ۴) سردرد، ۵) نفخ، ۶) درد عضلانى، ۷) دیابت، ۸) رشد غیرطبیعى استخوانها و ارگانهاى داخلى بدن، ۹) سخت شدن و سفت شدن شریانها، ۱۰) افزایش فشارخون برخى از مطالعات نشان مى دهد، عوارض ناشى از هورمون رشد در افراد بالاى ۶۰سال خیلى بیشتر است.
«هورمون رشد به صورت قرص»
برخى از وب سایتها ادعا مى کنند که قرص هورمون رشد نیز ساخته شده و وجود دارد و دقیقاً مى تواند همان کارى را انجام دهد که تزریق هورمون رشد انجام مى دهد. اما این ادعا بى اساس است زیرا در حقیقت اگر هورمون رشد بلعیده شود، در اسید معده هضم مى شود و توسط بدن جذب نخواهد شد البته براى استفاده از هورمون رشد حتماً باید با پزشک مشورت کنید. زیرا پزشک به شما مى گوید که بدن شما بدان احتیاج دارد یا نه و اگر احتیاج دارد چه مقدارى باید تجویز شود.
/ 0 نظر / 9 بازدید