مقابله با آسیب‌های اجتماعی بیماری‌های صعب العلاج با «طب تسکینی»

روز جهانی پالیتیو دومین یکشنبه اکتبر هر سال برای معرفی و حمایت از طب تسکینی ( پالیتیو در دنیا ) است. در سال جاری این روز مصادف با 13اکتبر یا 21 مهر است. یکی از استراتژی های طب تسکینی، برقراری توازن میان ارائه خدمات به جمعیت های هدف طب تسکینی (بیماران کانسری و سایر بیماران صعب العلاج) است تا کلیه بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاج دسترسی به سرویس های خدمات طب تسکینی داشته باشند.

بیماران کانسری رفته رفته رو به زوال می روند و بیمار واضحا متوجه می شود که علیرغم مداخلات درمانی روزبروز دچار تحلیل می شود ولیکن در بیماران مبتلا به بیماری ریوی یا قلبی مزمن سیر زوال بیمار در مدت زمان طولانی تری صورت می گیرد و مشاهده شده است در مواقعی که در کشورهای اروپایی و امریکایی مراقبت های درمانی بهتری در برخی بیمارستان ها جهت اینگونه بیماران انجام می شود، در یک مقطع کوتاه زمانی به طور موقت حال عمومی بهتری دارند.

هدف از بکارگیری این طب کمک به بیماران غیربدخیم نیز می باشد. با عنایت به اینکه کاربردهای طب تسکینی در ایران ناشناخته است، خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران با هدف آشنایی بیشتر مردم با کاربردهای این رشته، با تنها پزشکی که در ایران فوق تخصص خون و سرطان و طب تسکینی دارد، گفتگویی داشته است.

 
10988.jpeg

دکتر عبدالرحیم حزینی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: طب پالیتیو مجموعه خدمات گسترده برای درمان علایم، استرس ها و ناخوشی های ناشی از بیماری های صعب العلاج است که همراه با درمان اولیه جهت بیماران مراحل آخر بیماری در نظر گرفته می شود.

 

به گفته وی، هدف اصلی طب پالیتیو، ارتقای کیفیت زندگی بیمار و اطرافیانش به حداکثر ممکن از طریق کنترل علایم آزار دهنده بیماری زمینه ای به طرق تخصصی پزشکی، حمایت های معنوی، روان شناختی، اجتماعی و اطلاع رسانی است.

 

این فوق تخصص طب تسکینی یادآور شد: معمولاً ارائه مراقبت های طب پالیتیو به صورت تیمی زیر نظر متخصص طب پالیتیو و در اماکن مختلف مانند بیمارستان و خانه بیمار انجام می گیرد.

 

 

تأمین حمایت روحی و روانی بیمار توسط افراد خانواده در طول بیماری

 

 

دکتر حزینی در خصوص اهداف کاربردی طب تسکینی گفت: اداره کردن روح و روان و جسم بیمار و مدیریت کردن بیماری او، توجیه کردن بیمار و بستگان بیمار و ایجاد پل ارتباطی بین بیمار و پزشک معالج درمانی از مهمترین اهداف کاربردی این طب است.

 

وی با اشاره به اینکه استفاده از طب تسکینی در کشورهای اروپایی و امریکا سابقه ای بالغ بر 30 سال دارد، افزود: کمک به سیستم درمانی موجود جهت ارتقای کیفیت درمان، ایجاد تعادل و همبستگی بین بیماری صعب العلاج و روح و روان بیمار، پذیرش بیماری برای بیمار و بستگان او و کمک کردن به همکاران آنکولوژیست درمانی (سرطان شناس)، کمک کردن به همکاران اورژانس های مختلف و کاهش بستری‌های غیر ضروری، کاهش انجام آزمایشات پر هزینه، توجیه کردن بیمار و خانواده او که بهتر است در منزل بستری باشد، انتقال تخت بیمارستانی در منزل بیمار و آموزش همراهان بیمار و استفاده از آنها به عنوان پرستار و دستیار پزشک طب تسکین و پیشگیری و درمان و تحقیقات درمان های حمایتی و تسکینی از اهداف درمانی بکارگیری طب تسکینی است.

 

دکتر حزینی با تاکید بر اهمیت تأمین حمایت روحی و روانی بیمار توسط افراد خانواده در طول بیماری و با بیان اینکه رها کردن بیماران سرطانی پس از انجام شیمی درمانی و رادیوتراپی بر معضلات بیمار و خانواده وی دامن می زند گفت: در طب تسکینی بیمار سرطانی به حال خود رها نمی شوند، علاوه بر پزشک معالج وی، یک پزشک عمومی، روان شناس، متخصص تغذیه، فیزیوتراپ و یک روحانی در قالب تیم پزشکی، در جهت افزایش کیفیت زندگی بیمار، به بیمار و خانواده وی کمک می کنند.

 

 

طب تسکینی در بیماری های غیر بدخیم

 

 

این هماتولوژیست انکولوژیست و متخصص طب تسکینی گفت: طب تسکینی در بیماری هایی همچون: بیماری تنفسی غیربدخیم، بیماری های نورولوژیک، MS (با تسکین علایم بی حرکتی) و نارسایی های قلبی نیز کاربرد دارد. کلیه اصول مراقبت های طب تسکینی در سیر بیماری باید اجرا شوند. کنترل خوب علائم و حمایت بیماران و خانواده هایشان، هدف نهایی طب تسکینی می باشند.

/ 0 نظر / 5 بازدید