کشف یک آنتی بادی قادر به مبارزه با آلزایمر در شتر

خبرگزاری فارس: محققان آمریکایی توانستند یک نوع آنتی بادی را در بدن شتر کشف کنند که می‌تواند با بیماری آلزایمر مبارزه کند.

خبرگزاری فارس: کشف یک آنتی بادی قادر به مبارزه با آلزایمر در شتر
 

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از پایگاه zeenews، تیم محققان آمریکایی در جریان تحقیقات علمی تازه خود به اطلاعات جدید و قابل توجهی درباره شتر و نقش یک آنتی بادی استخراج شده از آن در مبارزه با بیماری آلزایمر دست یافتند.

محققان گفتند: آنتی بادی کشف شده قادر است که از سد خونی مغزی عبور کرده و بدون اجرای هرگونه تغییر شیمیایی در ترکیب آن، به مغز برسد.

سد خونی مغزی یا در اصطلاح پزشکی (BBB) محدودهٔ جدا کننده بین مایع برون‌سلولی مغز در سیستم اعصاب مرکزی و جریان خون گردشی در بدن است به طوری که اگر مواد رنگی به‌درون خون تزریق شود می‌توان مشاهده کرد که از این ماده درون مغز اثری دیده نمی‌شود.

این پرده یا سد از مویرگ‌ های ویژه تشکیل شده که بر خلاف ساختار عادی در مویرگ‌ ها دارای منافذ معمول نبوده و اتصال بین سلولی در آنها از نوع اتصال‌ محکم است و در نتیجه بسیاری از ملکول‌ ها و ریز ملکول ‌ها و همچنین باکتری‌ ها قادر به گذشتن از آنها (از طریق دیفیوژن) و رسیدن به مایع مغزی نخاعی در مغز نیستند.

متقابلاً سطح اندوتلیال این مویرگ ‌ها از پروتئین‌های ویژه پوشیده شده که توسط آنها ورود گلوکز به مغز به عنوان تغذیه امکانپذیر می‌شود همچنین تبادل گازی (اکسیژن- دی ‌اکسید کربن) بین خون گردشی و مغز از این سد بدون مشکل قابل انجام است.

محققان آمریکایی افزودند: نتایج این تحقیقات افق های تازه ای برای تولید داروهای درمان بیماریهای صعب العلاج نظیر آلزایمر و تومورهای مغزی خواهد گشود.

به گفته این محققان، شتر به توانمندی در طی مسافت های طولانی و بردن انسانها به مناطق دور در صحرا مشهور است اما این تحقیقات ثابت کرد که شتر همچنین از طریق آنتی بادی خود می‌تواند داروها را منتقل کرده و آنها را به بخش های داخلی و دور در مغز برساند.

/ 1 نظر / 5 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم ██████████████████████████████████████████████████████████ حضرت امام موسی كاظم علیه السلام فرمودند: بر شما باد به دعاكردن، زيرا دعا به درگاه خدا و مسالت كردن از او، بلايى را كه قـضا و قدر الهى به آن تعلق گرفته و فقط مانده كه به اجرا درآيد، دفع مى كند. پس چون خداى عز و جل خوانده شود و از او مسالت گردد بلا را كاملاً بر می گرداند. ██████████████████████████████████████████████████████████