سکته‌ های مغزی و علائم آن

 

سکته مغزی

 

 

 

 

 

 

 

بروز حوادث مختلف و رویدادهای ناگهانی و غافلگیرکننده در زندگی انسان‌ ها همیشه نگران ‌کننده بوده است که اگر فرد در پی این اتفاقات فشار‌های زیاد روحی به خود وارد کند، می ‌تواند بستر بروز سکته‌ های مغزی را فراهم کند.

سکته مغزی چیست؟

استروک(Stroke) یا سکته مغزی به از بین رفتن سلول‌ های مغز در یک منطقه مشخص می ‌گویند که در اثر جریان ناکافی خون به آن منطقه می‌ باشد و بنابراین سکته مغزی وقتی اتفاق می ‌افتد که جریان خون قسمتی از مغز قطع شود و متعاقب آن رسیدن اکسیژن و مواد تغذیه کننده به مغز متوقف می‌ شود.

نرسیدن خون به مغز باعث می ‌شود تا سلول‌ های مغزی به ‌سرعت از بین بروند و لذا نسبت به منطقه ‌ای که خون به آن نقطه نرسیده ممکن است فرد دچار آسیب ‌هایی مانند اختلال تکلم، از دست رفتن حافظه و توانایی تعقل، کما یا مرگ گردد.

حمله مغزی یا حوادث عروقی مغزی یک اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. درمان به موقع و سریع، بهبودی را سرعت بخشیده و می ‌تواند از عوارض ناتوان ‌کننده مثل فلج یک طرفه جلوگیری کند.

درمان سکته مغزی باید ظرف حداکثر 3 تا 6 ساعت شروع شود و گرنه عوارض جدی در پی خواهد داشت.

فاکتورهای خطر ابتلا به سکته مغزی

فشار خون و کلسترول بالا، استعمال دخانیات، سن بالا، اختلالات ژنتیک و چاقی از فاکتورهای خطر ابتلا به سکته مغزی می ‌باشند. خطر سکته مغزی با افزایش سن بعد از 55 سال با گذشت هر دهه 2 برابر می ‌شود و مردان نیز بیش از زنان مبتلا می ‌شوند.

سکته‌ های مغزی گاه در اثر خونریزی هم ایجاد می ‌شود که این‌ گونه موارد معمولا شدید و کشنده است.

خونریزی می ‌تواند هم در اثر آسیب به عروق پرده ‌های مغز باشد و هم در اثر پاره شدن عروق داخلی مغز ایجاد شود. ضعف ناگهانی، اختلال میدان بینایی، تاری دید و کوری یک طرفه نیز از علائم هشدار دهنده است.

علائم سکته های مغزی

سکته مغزی بنا بر منطقه ‌ای که مغز را درگیر می‌ کند انواع متعددی دارد که خطرناک‌ ترین آن لخته شدن خون در رگ ‌هایی که وظیفه خون‌ رسانی به ساقه مغز را برعهده دارند می‌ باشد. بروز سکته در این ناحیه از مغز به دلیل این‌ که کنترل مناطق حیاتی بدن را برعهده دارد خطرناک ‌تر است و لذا بیمار باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد. از علائم سکته مغزی در این ناحیه می‌ توان به تهوع و استفراغ شدید اشاره کرد.

از انواع دیگر علائم سکته مغزی نیز بروز تشنج یا بروز سردردهای شدیدی است که با مصرف مسکن نیز برطرف نمی‌ شود.

سایر علائم در سنین مختلف، متفاوت است که در مطلب بعدی توضیح داده می شود.

دکتر بهروز نیکنام

متخصص مغز و اعصاب

/ 0 نظر / 13 بازدید