تغذیه سالم خطر ابتلا به سرطان پستان را تا حد زیادی کاهش می دهد

دبیر چهارمین کنگره سراسری سرطان پستان گفت: شیوه زندگی و تغذیه سالم تا حد بسیار زیادی امکان ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.

تغذیه سالم خطر ابتلا به سرطان پستان را تا حد زیادی کاهش می دهد

به گزارش ایرنا ، ماندانا ابراهیمی روزبه به مناسبت برگزاری چهارمین کنگره سراسری سرطان پستان در جمع خبرنگاران افزود: عوامل متعددی در بروز سرطان پستان دخیل هستند که یکی از مهمترین آن شیوه زندگی افراد است.
وی اظهار داشت: تحقیقات نشان داده است هر چه شیوه زندگی و تغذیه افراد سالم تر باشد امکان ابتلا به سرطان پستان نیز کاهش می یابد و بنابراین توصیه می شود تا حد امکان از کشیدن سیگار ، مصرف الکل ، غذاهای کنسروی و آماده و بسته بندی شده خودداری شود.
وی تاکید کرد: هرچه تغذیه سالم تر باشد احتمال ابتلا به سرطان پستان کمتر می شود.
وی با بیان اینکه افزایش سن نیز یکی دیگر از دلایل ابتلا به سرطان پستان است ادامه داد: چاقی و میزان مصرف چربی نیز به عنوان یک عامل ابتلاء به این بیماری مطرح است که این افراد باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشند.
ابراهیمی افزود: اگر افراد در زمان یائسگی چاق باشند یا زیاد از چربی استفاده کنند خطرناک خواهد بود زیرا این چربی ها در هورمون های خاص این دوره ذخیره می شوند و زمینه را برای ابتلاء به سرطان هموار می کنند.
وی اظهارداشت: همچنین عدم تحرک نیز یکی دیگر از دلایل ابتلا به سرطان پستان است که با این حساب ورزش و تحرک زیاد یک عامل بازدارنده خواهد بود.
ابراهیمی درباره برخورد خانم ها با دوره درمان به ویژه در دوره شیمی درمانی گفت: بیش از 90 درصد خانم ها این دوران را بدترین دوران زندگی خود می دانند زیرا شیمی درمانی با تغییرات ظاهری زیادی همراه است و از این رو تلخ ترین و بدترین دوران برای آنها ست.
وی افزود: تغییر رنگ پوست ، ریزش مو ، تهوع ، اسهال ، ضعف زیاد و در برخی موارد افتادن ناخن ها برخی از عوارض شیمی درمانی است که علاوه براین عوارض روحی و روانی بیماری است که تاثیر زیادی روی بیمار می گذارد.
وی تصریح کرد: درست است که عوارض شیمی درمانی سخت هستند اما این عوارض گذرا است و بیمار باید به این مساله فکر کند که بعد از تحمل این مشکلات درمان می شود.
چهارمین کنگره سالانه سراسری سرطان پستان با حضور محققان داخلی و خارجی 11 تا 13 آبان ماه در مجتمع بیمارستانی امام خمینی ( ره) برگزار می شود.

منبع : ایرنا

/ 1 نظر / 8 بازدید

سلام دوست عزیز.... وبلاگ قشنگی داری.... به وبم سر بزن. امیدوارم با اومدنم خوشحالت کرده باشم efarmalabkhand.persianblog.ir/ اینم آدرس وبمه .... نظر یادت نره.... بای بای بای [ماچ]