دارندگان گروه خونی A بیشتر با خطر بیماری «روتاویروس» مواجه هستند

تحقیقات جدید در آمریکا نشان می‌دهد که افراد دارای گروه خونی A بیشتر از افراد دارای سایر گروههای خونی در معرض خطر ابتلا به بیماری کشنده روتا ویروس قرار دارند.

خبرگزاری فارس: دارندگان گروه خونی A بیشتر با خطر بیماری «روتاویروس» مواجه هستند

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از نشریه Nature Genetics، پژوهشگران دانشکده پزشکی بایلور در تگزاس آمریکا در تحقیقات تازه خود به نتایج عجیب و شگفت انگیزی رسیدند.

آنها دریافتند که گروه خونی افراد چه بسا در افزایش یا کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماریها دخیل است.

این تحقیقات نشان داد: افراد دارای گروه خونی A برخلاف گروههای خونی B,AB,O بیشتر در معرض ابتلا به روتا ویروس قرار دارند و احتمال ابتلای این گروههای خونی به بیماری کمتر است.

این ویروس قاتل بیشتر از وبا آدم می‌کشد و به تنهایی عامل اغلب مرگ‌های کودکان زیر دو سال بر اثر اسهال است که تقریباً 130 میلیون کودک در جهان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

روتا ویروس سالانه بیش از 600 هزار کودک را می‌کشد.

علائم این بیماری یعنی اسهال و استفراغ‌های مکرر به سرعت پیشرفت می‌کند، به طوری که اگر درمان نشود ممکن است بر اثر از دست رفتن آب بدن، جان کودک را بگیرد.

کودک ممکن است حتی 20 بار در روز دچار حمله اسهال و استفراغ شود.

اسهال روتا ویروسی خیلی شایع است و در بهار و زمستان بیشتر هم می‌شود. علایم آن به صورت تب، اسهال آبکی و استفراغی که معمولاً با درد شدید شکم همراه است، خود را نشان می‌دهد و حتی ممکن است کودک مبتلا، سرفه و آبریزش بینی هم داشته باشد.

گاهی از دست رفتن آب بدن به قدری شدید است که کودک را دچار تشنگی، تحریک‌پذیری، چشمان گود رفته، خشکی دهان و زبان، خشکی پوست و کم شدن ادرار می‌کند. کم آبی شدید بدن حتی ممکن است منجر به التهاب کشنده مغز شود.

منبع : خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 36 بازدید